فواید وجود کود منگنز درون خاک

کود منگنز (Mn)

در پوسته زمین ترکیبات منگنزدار از لحاظ فراوانی پس از آهن قراردارند. هرچه خاک pH کمتری داشته باشد میزان حلالیت این عنصر در آن بیشتر می‌باشد. نقش این عنصر در واکنش های انتقال الکترون مرحله فتوسنتز و تولید کلروفیل می‌باشد و بخش عمده منگنز در برگها و ساقه گیاهان ذخیره می شود. منگنز یکی از عناصر کم مصرف ولی ضروری برای رشد ونمو گیاهان میباشد، این عنصر برای تولید کلروفیل ضروری است.با قرار گرفتن کودهای حیوانی درون خاک و شروع فعالیت میکروارگانیسم ها به خصوص میکروارگانیسم‌های غیر هوازی، ایجاد منگنز کارآمدتری میکنند. غوطه ور شدن خاک‌ درون آب (غرقابی شدن) منجر به آزاد شدن منگنز تا حد مسمومیت می‌گردد. اگر PH خاک افزایش یابد میزان منگنز محلول در خاک کاهش پیدا می کند، میزان منگنز در خاکهای آهکی و PH بالا کاسته میشود. علاوه بر PH و فعالیت میکروارگانیسم‌ها، آب نیز کمک به جذب منگنز توسط گیاه میکند، به همین خاطر در فصول پرباران سال قابلیت جذب منگنز افزایش می یابد.

عملکرد منگنز در فرآیند فتوسنتز

یکی از کارکرد های عنصر منگنز تبادل الکترون در سیر تکامل فتوسنتز میباشد علاوه بر آن ویژگی های دیگری نیز داراست که از جمله ی آن میتوان به متابولیسم پروتئین، احیای نیترات، فرایندهای آنزیمی، خنثی سازی رادیکالهای آزاد، تجزیه آب جهت تولید اکسیژن، تسریع و توسعه جوانه زنی و همچنین تولید موادی مانند اسید آسکوربیک، ریبوفلاوین، کاروتنها و … اشاره کرد. نقش منگنز در روند فعالیت RNAپلی مراز در کلروپلاست بیشتر از منیزیم است.

مهمترین عنصر ریز مغذی در تغذیه غلات و سیب زمینی به شمار میرود. همچنین مهمترین عنصر غذایی موثر در میزان عملکرد درختان پسته میباشد.
خاک بمنظور تشکیل بذر و سرعت بخشیدن برای رسیدن میوه ها بایستی حاوی کود منگنز باشد.

تغذیه گیاهان با کود منگنز

این کود از طریق جایگزینی عمقی (موضعی، چالکود (زیر درخت ها، تو فاصله سایه انداز، کود رو در زمستان چال میکنند)، نواری) و محلول پاشی قابل مصرف است. در بیشتر خاک ها منگنز به اندازه کافی وجود دارد در برخی از خاک ها مانند خاکهای مردابی و خاکهای آهکی کمبود منگنز مشاهده میشود، که کوددهی به این خاک ها خیلی دشوار بوده بر این اساس ابتدا به طریق زیر از PH خاک کم می کنیم :
الف) با استفاده از ترکیب کود حیوانی با گوگرد
ب) مصرف کودهای سولفاته (سولفات آمونیم، گچ)
میتوان PH خاک را کاهش داد و بنابراین موجب افزایش جذب منگنز شد.

با مصرف کودهای شیمیایی محتوی منگنز به خصوص همراه گوگرد و باکتری‌های مرتبط، موجب توسعه شرایط تغذیه ای گیاه میشویم و بسیاری از نقص های تغذیه ای را ناپدید میکنیم.

مسمومیت گیاهان با منگنز 

علائم سمیت منگنز با سوختگی نوک و حاشیه برگ‌های قدیمی‌تر و یا به صورت نقاط قهوه‌ای مایل به قرمز در برگ‌های قدیمی شروع می‌شود. مسمومیت شدید ممکن است سبب شود که تعداد لکه‌ها بیشتر شود، که باعث ایجاد زخم‌هایی در برگ‌های بزرگ‌تر می‌شود. در سطوح pH زیر ۵.۵، منگنز بسیار محلول است و علائم سمیت محتمل‌تر است، به‌ویژه در شمعدانی‌ها، گل‌های همیشه‌بهار، لیزیانتوس و گل حنا آویز وجود دارد. سمیت منگنز ممکن است درصورتی‌که بیش‌ازحد کود مصرف شود، رخ دهد.

علائم و عوارض کمبود منگنز درون گیاه

کمبود منگنز درون خاک خسارات جبران ناپذیری را بر میزان تولید و کیقیت محصولات وارد می‌کند.
علائم و عوارض ناشی از کمبود عنصر منگنز در اغلب نقاط ایران و در اکثر محصولات کشاورزی مشاهده میشوند.
کاهش منگنز درون گیاه بر متابولیسم فتوسنتز، آسیمیلاسیون کربن دی‌اکسید فسفری لیزاسیون و احیاء سولفات‌ها و نیترات‌ها تاثیر منفی می گذارد، باعث گردآمدن نیترات در گیاه میشود.
مسمومیت آن منجر به تفکیک اکسین میشود که ریشه گیاه نسبت به آن حساس بوده و منجر به کاهش رشد در قسمت های پایینی و اصلی ریشه میشود و همچنین افزایش ساقه های فرعی را نیز به همراه خواهد داشت.
کلروپلاست نسبت به دیگر اندامهای درونی گیاه به کمبود منگنز حساس بوده، در نتیجه کمبود منگنز ایجاد اختلال در تولید کلروپلاست کرده و لکه های زرد رنگی بین رگبرگ، برگهای جوان (برگهایی که در قسمت بالایی گیاه قرار دارند) پدیدار میکند.

درمان کمبود منگنز

درمان کمبود منگنز آسان است. ابتدا تنظیم pH خاک است. دو ماده معمولاً برای کاهش pH خاک به کار می‌روند، سولفات آلومینیوم، گوگرد و سولفات آلومینیوم PH را فوراً تغییر می‌دهد، زیرا به‌محض اینکه آلومینیم در خاک حل می‌شود، اسیدیته تولید می‌کند. بااین‌حال، گوگرد با استفاده از باکتری‌های خاک، نیاز به زمان بیشتری برای تبدیلاسید سولفوریک دارد. اگر pH خاک، مشکل ندارد و درواقع منگنز در خاک وجود ندارد، برای تغذیه گیاهان کوچک، استفاده از روش محلول‌پاشی و روش medical برای درختان بزرگ، روش‌های معمولی برای عرضه منگنز به گیاه هستند. 

زمان و روش های متفاوت مصرف کود منگنز

درختان: در زمستان درقسمت میانی سایه انداز به همراه کود حیوانی و گوگرد به صورت چالکود یا کانالکود به میزان ۲۰۰–۳۰۰ گرم به ازای هر درخت پرثمر مورد استفاده قرار می گیرند.

نباتات زراعی: هنگام تهیه بستر بذر همراه با سایر کودهای زمستانه به میزان ۶۰ کیلوگرم در هکتار زیر خاک قرار می گیرند.

محلول پاشی: در درختان میوه به نسبت 4_3 هزار و در محصولات زراعی به نسبت 3_2 هزار محلول پاشی صورت می گیرد.

نوع محصول
میزان مصرف به صورت محلول پاشی (شاخ و برگها)
زمان مصرف
درختان میوه
۳ لیتر کود در هر هکتار باغ
قبل و بعد از گلدهی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *