علت لکه سیاه سیب چیست؟

آشنایی با عامل سیاه شدن سیب

در سال 1819 فریز در سوئد علت لک سیاه سیب را نوعی قارچ بیماری‌زا بنام Spilocaea pomi را مشخص کرد.این بیماری در نقاط محتلف جهان همچون اروپا، آفریقای جنوبی ، استرالیا ، آمریکای شمالی شایع است و تنها در نواحی گرم و خشک این بیماری وجود ندارد.هر چه هوا دارای رطوبت و برودت باشد شدت خسارت این قارچ شدیدتر خواهد بود ولی مقابل در مکان هایی که تابستانی خشک داشته است این نوع بیماری شایع نیست و خسارتی در بر ندارد.در ایران این نوع بیماری بیشتر در نواحی اطراف تهران، خراسان ، بروجرد، آذربایجان شرقی و غربی ، فارس و حواشی دریای مازندران دیده می شود.میوه های دیگری مثل گلابی و زالزالک می تواند درگیر این بیماری شوند.

علائم بیماری لکه سیاه سیب

ابتدایی ترین نشانه این بیماری ،ظهور لکه هایی به رنگ زیتونی روشن زیر سطح کاسبرگها یا برگهای کوچک جوانه گل سیب می باشد.بعد از مدت کوتاهی سطح لکه های زیتونی به صورت مخملی خاکستری تیره در می آیند سپس ، لکه ها مدور و در انتها به رنگ سیاه تبدیل می شوند.بسته به شدت بیماری تعداد لکه ها می تواند متغیر باشد.

راه درمان لک سیاه سیب

مبارزه در مورد این بیماری طرق گوناگون دارد که می‌توان با بکار بستن چند مورد تواما به موفقیت در کنترل این بیماری نائل آمد این روشها عبارتند از:

انتخاب واریته مقاوم

واریته بل‌دوبوس‌کاپ (Belledeboskoop) دارای کلونهای مقاوم می‌باشد و از بین سیبهای ایرانی واریته میخوش اردبیل که درختی پر شاخ و برگ و دارای میوه‌های متوسط و کوچک است از خود مقاومت نشان می‌دهد و سیب‌های شمیرانی حساسیت کمتری به بیماری دارند. از بین سیبهای آذربایجان آق پاییزی و دریانی آلما مقاومت دارند ولی نوع قره یا زباخ حساس است. از این واریته‌های خارجی گلدون‌ورد حساسیت بیشتری به بیماری دارند.

از بین بردن اشکال زمستان گذرانی

انهدام برگهای آلوده و جمع‌آوری و سوزاندن آنها از تشکیل پسودوتیوم و در نتیجه آلودگی اول فصل ممانعت به عمل می‌آورد و نیز سمپاشی درختان در پاییز از تشکیل آنها جلوگیری می‌نماید.ضمنا شاخه‌های مریض را باید قطع نموده و آنها را سوزانید.

مبارزه شیمیایی

در بهار موقعی باید اقدام به سمپاشی نمود که دوره خیس بودن و بارندگی با توجه به حرارت به قدر کافی برای شروع آلودگی بطول انجامد و هر 7-5 روز یک بار یا بر حسب میزان بارندگی تا ریزش گلبرگ باید سمپاشی ادامه یابد و همیشه باید اطمینان داشت که پوششی از سم روی بافتهای جوان و حساس فراگرفته باشد.

سمپاشی اول را می‌توان هنگام تورم جوانه‌ها که سبز هستند و دوم را قبل از باز شدن گلها و سوم بعد از ریزش گلبرگ و چهارم را 15 روز بعد ، انجام داد. برای مبارزه با لکه‌های سیاه سیب سابق بر این از گوگرد و یا ترکیب بود و استفاده می‌شده است .

اخیرا از قارچ‌کشهای آلی و یا قارچ‌کشهای سیستمیکی که تاثیر چشمگیر و خاصیت درمانی نیز دارند، استفاده می‌شود. بعضی از قارچ‌کشهایی که معمولا علیه این بیماری بکار می‌رود عبارتند از: کاپتان ، دودین ، ارتوساید و یا قارچ‌کش جزبی بنومیل

محصولات مرتبط با مقاله

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *