لکه برگی سرکوسپورایی در کلیه محصولات کشاورزی

معرفی بیماری سرکوسپورایی

بیماری گیاهی لکه برگی سرکوسپورایی از جمله بیماری های مهم در محصولات کشاورزی می باشد. این بیماری در سراسر جهان بیش از یک سوم مناطق کشت را تحت تأثیر قرار داده است و شیوع آن بسیار بالاست. بیماری سرکوسپورایی معمولا به صورت لکه برگی در برگها، خود نمایی می کند.

علائم بیماری سرکوسپورایی

علائم اولیه آلودگی ابتدا به صورت لکه هایی پراکنده و مدور روی برگ های قدیمی گیاه مشاهده می شود. عامل این بیماری روی برگ های مسن نقاط قهوه ای یا خاکستری به اندازه سه تا پنج میلی متر را ایجاد می کند. با توسعه بیماری و پیوستن این نقاط به یکدیگر برگ های آلوده در ابتدا زرد و سپس قهوه ای و خشک می شوند که در این حالت بلایت یا سوختگی نامیده می شوند. اغلب برگ های مرکزی و جوان گیاه کمتر دچار آلودگی می شوند. در برخی مواقع در قسمت های فوقانی، ریشه هایی که اندکی بیرون از خاک قرار دارند نیز آلوده می گردند و لکه هایی مدور سطح آن را می پوشاند.

عامل این بیماری بر روی گیاهانی از قبیل چغندرقند، بادمجان، هویج، کرفس، بادام زمینی، گوجه فرنگی، نخودفرنگی، برنج، ذرت، نیشکر، بیشتر غلات و گرامینه ها و بسیاری از درختان و دیگر محصولات نواحی معتدل و گرمسیری باعث بیماری زایی می شود و خسارات زیادی را به بار می آورد.

چرخه زندگی بیماری سرکوسپورایی

لکه برگی سرکوسپورا نوعی قارچ است که برای رشد و تکثیر به رطوبت و انتقال از راه هوا نیاز دارد. این بیماری قارچی در ضایعات میوه سال گذشته میتواند زنده و در حالت خواب بماند تا زمانی که شرایط برای گسترش فعالیت فراهم شود. همین که هوا رو به گرمی رفت و بارندگی یا رطوبت کافی بود این قارچ شروع به پخش کردن کونیدیا می نماید.  زمستان‌ گذرانی قارچ تا یک سال روی بقایای گیاهی داخل خاک صورت می‌گیرد. باران، باد، آبیاری غرقابی، انسان و حیوانات باعث جابجایی این قارچ می‌شوند. نور تاثیری در رشد قارچ ندارد اما آب و هوای مرطوب و محدوده دمایی ٢۴ تا ٢٨ درجه سانتی‌گراد تاثیر زیادی در رشد عامل بیماری دارد.

مدیریت و کنترل بیماری سرکوسپورایی

1) استفاده از آبیاری قطره ‌ای و مالچ پوششی

2) جمع ‌آوری بقایای گیاهی از سطح خاک

3) افزایش فاصله بین ردیف‌ ها و بوته‌ ها

4) تناوب زراعی با گیاهان غیرمیزبان

5) استفاده از قارچ کش هایی نظیر رورال تی اس، اینوور، مانکوزب و تیوفانات

سوالات متداول
 • مهم ترین میزبانان بیماری سرکوسپورا چه گیاهانی می باشند؟

  • مهم ترین میزبانان این بیماری گیاهانی نظیر چغندرقند، بادمجان، هویج، کرفس، بادام زمینی، گوجه فرنگی، نخودفرنگی، برنج، ذرت، نیشکر، اسفناج
  • بسیاری از علف های هرز نظیر سلمک، تاج خروس، کاهوئک، بارهنگ، پنیرک، و قاصدک
  • بیشتر غلات و گرامینه ها
  • بسیاری از درختان و دیگر محصولات نواحی معتدل و گرمسیری

 • شرایط ایده آل برای گسترش بیماری سرکوسپورا چیست؟

  • دو عامل اصلی در گسترش این بیماری، رطوبت بالا و دامنه دمایی 24 الی 28 درجه سانتی گراد می باشد.

 • عامل بیماری سرکوسپورا چه قارچی می باشد؟

  • عامل بیماری متعلق به جنس سرکوسپورا است.سرکوسپورا یک گونه از قارچ های آسکومایسیت می باشد. عامل این بیماری سبب ایجاد لکه برگی بر روی گیاه می گردد. در اثر این قارچ، گیاه به تدریج مقاومت خود را از دست داده و از بین می رود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.