تاثیر کود هیومیک اسید بر رشد ریشه و ساقه

کود اسید هیومیک مایع نوع کلوئید اسید هیومیک است که از انحلال گرید پودری آن در آب یا حلال ها به دست آمده و خلوص آن معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد می باشد. کود اسید هیومیک مایع ترکیبی از هیومیک و فولویک اسید مایع است که به صورت صد در صد قابل حل در آب با غظت بالا می باشد، که مصرف این کود در خاک  سبب بهبود خواص فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی محیط رشد ریشه می گردد و بکارگیری آن خواص بسیاری برای گیاه دارد. هیومیک اسید مایع شامل عناصر اصلی پرمصرف NPK متعادل شده می باشد که همه مواد غذایی ضروری برای رشد گیاهان را فراهم  می کند و می تواند در همه مراحل رشدی گیاهان بسته به نوع محصول، مرحله رشدی آن و نیاز تغذیه ای به کار رود.

مواد هیومیکی 

محصول نهایی تجزیه هر ماده آلی توسط میکروارگانیسم های خاک می باشند. میزان ایده آل آن در خاک های کشاورزی 4 تا 6 درصد است. حاصلخیزترین خاکها، خاک هایی هستند که این مقدار از ماده آلی را دارند. این مواد مشتق شده از هوموس می باشند که به رنگ قهوه ای تیره هستند و میتوانند میلیونها سال در طبیعت دوام بیاورند. هیومیک اسید، یک درشت مولکول (ماکرومولکول) طبیعی آلی می باشد. به طور کلی هیومیک اسید اصلاح کننده ساختار خاک و افزایش دهنده هوا و آب به درون خاک است که فضای مناسب تری را برای رشد و نفوذ ریشه در خاک ایجاد میکند. و منجر به افزایش رشد ریشه های اصلی و مویینه (ریز) که وظیفه جذب آب و عناصر غذایی را برعهده دارند می شود. به دنبال آن جذب عناصر غذایی از جمله عناصر نامحلول و بلوکه شده خاک با سرعت بیشتری انجام می شود. که در نهایت افزایش رشد چشمگیری در پیکره گیاه و افزایش عملکرد را به دنبال خواهد داشت. بطور کلی ترکیبات کود هیومیک اسید شامل نیتروژن، فسفر، گوگرد، کلسیم، منیزیم، ازت، روی و مس میباشند.

انواع اسید هیومیک

اسید هیومیک پودری : نوع فشرده و خالص تر هیومیک می باشد که به صورت پودر فاین بوده و کاملا در آب محلول می باشد. خلوص هیومیک پودری هیراکود  در دو نوع خالص ۶۶ درصد و یا هیومات پتاسیم با ۱۵ درصد پتاسیم موجود است. این ماده در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی عرضه شده و از هر دو روش شخم زنی و سیستم آبیاری می تواند در اختیار خاک و گیاهان قرار گیرد.

اسید هیومیک مایع : نوع کلوئید اسید هیومیک است که از انحلال گرید پودری آن در آب یا حلال ها به دست آمده و خلوص آن معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد می باشد. این ماده در بسته بندی یک و پنج و ده کیلویی عرضه می شود.

اسید هیومیک گرانول : معمولا از لئونادیت معدنی به دست می آید و کیفیت پایین تری نسبت به دو گرید پودری و مایع دارد.

هیومیک اسید مایع مناسب چه گیاهانی است؟

این کود چند منظوره، بسیار مناسب برای استفاده در سیستم کشت متراکم و محصولات حساس به شوری است و در محصولات  وسیعی مانند گندم ، گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، خیار ، مرکبات ، ذرت ، هندوانه ، فلفل ، درختان میوه و… کاربرد دارد.

بهترین زمان استفاده از کود کشاورزی هیومیک اسید

از آنجا که این کود بصورت آلی و غیر شیمیایی است زمان خاصی برای استفاده از آن اعلام نشده ولی می بایست به طور منظم از آن استفاده کنید تا شاهد نتایج بسیار مثبت آن بر روی محصولات خود باشید.

بهتر است که از کود آلی اسیدهیومیک برای درختان در هنگام کاشت نهال درخت استفاده کنید . زیرا باعث حاصلخیزی خاک و رشد سریعتر نهال می گردد. همینطور در هنگام باردهی درخت نیز می توانید از این کود شگفت انگیز استفاده نمایید. چرا که گیاهان و درختان هم دوره رشد گیاه و هم در زمان باردهی و میوه دهی نیاز به تغذیه دارند. سالی دو بار از کودهای آلی حاوی Acid Humic بمنظور تغذیه گیاهان استفاده کنید.

نحوه و میزان مصرف اسید هیومیک پودری 

_ میزان توصیه شده را به دفعات و به مقدار 2 تا 3 کیلوگرم در 1000 لیتر آب حل کرده و وارد سیستم آبیاری خود کنید. در صورت استفاده از آبیاری غرقابی، 30 دقیقه آخر آبیاری میزان توصیه شده را به آب آبیاری اضافه کنید.

نوع محصول
میزان مصرف به صورت پودری
محصولات زراعی، باغی و گلخانه ای
2 تا 4 کیلوگرم در هکتار
چمن
3 تا 6 کیلوگرم در هکتار
محصولات مرتبط با مقاله
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *