آشنایی با سفیدک پودری جالیز

سفیدک پودری جالیز و علائم آن

سفیدک پودری جالیز از مهم ترین بیماری های گیاهی خانواده کدوئیان می باشد، که در بیش­تر نقاط جهان از اهمیت بالایی برخوردار است و در نواحی گرم و خشک و کم باران شیوع دارد. علائم بیماری به این صورت است که در روی برگ ها لکه های سفید آلوده که همان میسلیوم ها و اسپورهای قارچ هستند به وجود می آید. این لکه ها ابتدا اندک و به صورت گرد بوده، سپس در روی سطح زیری و رویی برگ ها گسترش می یابند و به تدریج کلیه برگ و ساقه ها را فرا می گیرند. به طوریکه برگ هایی که در سطح زیرین و اغلب در قسمت سایه قرار گرفته اند و یا به صورت متراکم کشت شده اند سریع تر مورد حمله قارچ قرار می گیرند و موجب خشک و شکننده شدن آنها می گردد. میوه ها در روی بوته های آلوده زودتر از موعد مقرر رسیده و معمولاً نرم تر و بی مزه تر می شوند. این بیماری کوچک بودن و بدشکلی میوه ها را نیز در پی خواهد داشت.

عامل بیماری سفیدک پودری جالیز

گونه های Sphaerotheca fuliginea ،Erysiphe cichoracearum  به عنوان عوامل سفیدک پودری جالیز شناخته شده اند. در زیر نمونه هایی از آن را می توانید مشاهده نمایید.

چرخه زندگی سفیدک پودری جالیز

عامل بیماری به صورت فرم غیر جنسی در روی گیاه و یا به صورت اسپور جنسی ائوسپور در بقایای برگ داخل خاک زمستان گذرانی می کنند و در اوایل بهار با تشکیل کنیدی گسترش یافته و قارچ به فعالیت خود بر روی گیاه میزبان ادامه می دهد. با توجه به ایجاد سریع اسپورهای قارچ ظرف یک هفته بیماری سفیدک تمام مزرعه را فرا خواهد گرفت. این قارچ به سرعت توسعه یافته با این وجود در نواحی معتدل و گرم خسارت ناشی از آن کمتر می باشد.

مبارزه با سفیدک پودری جالیز

به منظور مبارزه با سفیدک پودری جالیز می توان از قارچ کش هایی نظیر مانکوزب، دیفروبین، اکوئیشن پرو استفاده نمود. سمپاشی باید به محض مشاهده اولین علائم در مزرعه شروع شده و هر دو هفته یکبار تکرار گردد. سمپاشی پس از هر بارندگی ضروری است. رعایت تناوب زراعی، زهکشی مزارع، جمع آوری و از بین بردن بقایا نیز باعث کاهش بیماری می گردد. سمپاشی باید به صورت محلول پاشی یا اسپری به تمام نقاط انجام شود.

محصولات مرتبط با مقاله
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *