آشنایی با سفیدک پودری جالیز

سفیدک پودری جالیز و علائم آن

سفیدک پودری جالیز از مهم ترین بیماری های گیاهی خانواده کدوئیان می باشد، که در بیش­تر نقاط جهان از اهمیت بالایی برخوردار است و در نواحی گرم و خشک و کم باران شیوع دارد. علائم بیماری به این صورت است که در روی برگ ها لکه های سفید آلوده که همان میسلیوم ها و اسپورهای قارچ هستند به وجود می آید. این لکه ها ابتدا اندک و به صورت گرد بوده، سپس در روی سطح زیری و رویی برگ ها گسترش می یابند و به تدریج کلیه برگ و ساقه ها را فرا می گیرند. به طوریکه برگ هایی که در سطح زیرین و اغلب در قسمت سایه قرار گرفته اند و یا به صورت متراکم کشت شده اند سریع تر مورد حمله قارچ قرار می گیرند و موجب خشک و شکننده شدن آنها می گردد. میوه ها در روی بوته های آلوده زودتر از موعد مقرر رسیده و معمولاً نرم تر و بی مزه تر می شوند. این بیماری کوچک بودن و بدشکلی میوه ها را نیز در پی خواهد داشت.

عامل بیماری سفیدک پودری جالیز

گونه های Sphaerotheca fuliginea ،Erysiphe cichoracearum  به عنوان عوامل سفیدک پودری جالیز شناخته شده اند. در زیر نمونه هایی از آن را می توانید مشاهده نمایید.

چرخه زندگی سفیدک پودری جالیز

عامل بيماری به صورت فرم غير جنسی در روی گياه و يا به صورت اسپور جنسی ائوسپور در بقايای برگ داخل خاک زمستان گذرانی می كنند و در اوایل بهار با تشکیل کنیدی گسترش یافته و قارچ به فعالیت خود بر روی گیاه میزبان ادامه می دهد. با توجه به ایجاد سریع اسپورهای قارچ ظرف یک هفته بیماری سفیدک تمام مزرعه را فرا خواهد گرفت. این قارچ به سرعت توسعه یافته با این وجود در نواحی معتدل و گرم خسارت ناشی از آن کمتر می باشد.

مبارزه با سفیدک پودری جالیز

به منظور مبارزه با سفیدک پودری جالیز می توان از قارچ کش هایی نظیر مانکوزب، دیفروبین، اکوئیشن پرو استفاده نمود. سمپاشی بايد به محض مشاهده اولين علائم در مزرعه شروع شده و هر دو هفته يكبار تكرار گردد. سمپاشی پس از هر بارندگی ضروری است. رعايت تناوب زراعی، زهكشی مزارع، جمع آوری و از بين بردن بقايا نيز باعث كاهش بيماری می گردد. سمپاشی باید به صورت محلول پاشی یا اسپری به تمام نقاط انجام شود.

محصولات مرتبط با مقاله
user2
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .