چگونه باغ هلو خوب و با کیفیّت تأسیس کنیم؟

عواملی که به گسترش باغهای هلو تأثیر می گذارند

عوامل مختلف سیستمهای کاشت، عملیات زراعی، و شرایط محیطی، در طول عمر و باردهی اقتصادی باغ های هلو تاثیر گذارند. و  نوع پایه ای که برای هررقم تعیین می شود به رشد، باردهی، و پایداری درختان هلو تاثیر می گذارند. و مرغوبیت نهال، به گزینش درست مواد گیاهی برای تکثیر، روش های تکثیر و مدیریت نهالستان وابسته  است. و به دلیل اینکه هلو به صورت ژنتیکی هیتروزیگوس بوده، مرسوم ترین و عالی ترین روند تکثیر آن، پیوند روی پایه های مناسب است. بعضی از مشکلات در اثر تنش های زنده و غیر زنده را می توان با تعیین پایه ی مناسب رفع نمود. مخارج تولید را می توان با نظارت قدرت رشد، افزایش انبوهی کاشت و القاء زودبارآوری، کم کرد. تکثیر پایه برای درختان هلو ، از روش جنسی(پایه های بذری) و غیر جنسی (پایه های رویشی)صورت می گیرند.

بهترین نهالستان برای کاشت هلو

پیش از تاسیس نهالستان برای تکثیر انواع هلو ، جمع آوری داده هایی در عرصه عناصر غذایی، توپوگرافی، دسترسی به منابع آب، پوشش گیاهی قبلی، آلودگی به نماتد، آگروباکتریوم  الزامی هستند. پس جایی که  استفاده از ماشین آلات و دسترسی به آب راحت باشد و خطر سرمای دیررس بهاره را تهدیدنکند، مکان مناسبی می باشد. ولی جایی که قبلا در آن درختان هلو کاشته شده، به دلیل پیدایش مشکلات و آلودگی به بیماری های خاکزی مناسب نمی باشند. در صورت کمبود زمین، بهتر است خاک قبل از کاشت ضد عفونی شود. از متیل بروماتید تا پیش از 2005، برای ضد عفونی خاک استفاده می شد.در حال حاضر آمریکا استفاده از متیل بروماتید را ممنوع کرد، زیرا خطرات زیست محیطی دارد.  و ضدعفونی با انرژی خورشیدی را روش جایگزین معرفی کرد.

مشخصات فنی نهال و زمان کاشت هلو

نهال مطلوب باید اصیل، تندرست و نهالستان از لحاظ بهداشتی تاییدیه حفظ نباتات را داشته باشد. بیشتر بیماریهای پرمخاطره قارچی، باکتریایی،  ویروسی و شبه ویروسی، از روش پیوند و نهال آلوده به دیگر نقاط منتشر می شوند. نهال ها باید از زمان تکثیر تا زمان فروش برچسب داشته باشند، که نام های گونه، رقم، پایه، نهالستان تولید کننده، گرده دهنده و سال تولید در آن درج شود.

ویژگی های یک نهال استاندارد هلو 

 • باید نمایانگر شکل رویشی نوع یا رقم خود باشد.
 • ساقه ی مسقیم داشته باشد.
 • شاخه های پیرامون ساقه رشد، مسافت و پراکندگی خوبی داشته باشند.
 • فاقد هر گونه جراحت یا نشانه هایی از بیماری باشد.
 • ریشه های اصلی و فرعی صاف، افشان و بدون پیچ خوردگی باشند.
 • برای فرآوری نهال با کیفیت، نگهداری در جای سرد و سایه ، حفظ نمناکی  ریشه ،پیشگیری از ترکیب ارقام ، واجب می باشد.
 • بهترین وقت جابجایی نهال، دی ماه تا اواخر اسفند می باشد.

نهال سالم و عاری از ویروسی و شبه ویروسی هلو

ویروس ها و باکتری ها و قارچ ها به همراه نماتدها ، باعث کاهش عمر درختان هسته دار می شوند. بیماری های گیاهی توسط نهال و مواد گیاهی آلوده به راحتی انتشار می یابند. به دلیل اینکه بعضی از بیمارگرها(نماتدها، فیتوفتورا، ورتیسیلیوم، گال طوقه و غیره)، می توانند زمان زیادی در خاک بمانند، جنگیدن با آنها دشوار است. برای نبرد با بیماری بحرانی شارکا یا آبله درختان هسته دار، صاحبان باغ باید از مواد گیاهی فاقد ویروس استفاده کنند. در ایران، بیشتر باغ های درختان میوه ، مخصوصاً باغ های قدیمی، لااقل به یک بیماری ویروسی یا شبه ویروسی آلوده می باشند.

 عوامل انتقال بیماری های ویروسی و شبه ویروسی در ختان هلو

 • مواد گیاهی تکثیری(پیوندک، قلمه، پاجوش وغیره)
 • آفات(شته ها، زنجرک ها، کنه ها، تریپس، شپشک ها)
 • علف های هرز( علف های هرز انگلی مانند سس و دارواش )
 • نماتدها، آب های سطحی وجاری، جابجایی خاک های آلوده، دانه گرده
 • ابزار و ادوات باغبانی(قیچی و چاقوی پیوندزنی)

انتخاب زمین های مناسب برای تاسیس باغ

زمین هایی که در آن لااقل به مدت 5 سال قبل هیچ نوع گیاه چوبی یا درخت کاشته نشده است، خطرات ناشی از بیماری های خاکزی مانند قارچ کاسته می شود. و  زمین هایی که قبلاً در آن غلات کشت شده است برای تاسیس باغ بهتر می باشد. شیب های مورد قبول زمین برای تاسیس باغ 1 تا 10 درصد می باشد. زیرا زمین های با شیب تند به علت خطر فرسایش و به علت اینکه نمی توان از ابزار و آلات مکانیزه کشاورزی استفاده کرد خوب نیستند.

اصلاح بعضی از عوامل ناسازگار خاک قبل از کاشت درختان هلو

 1. برطرف کردن خاک های کم عمق از روش برداشتن خاک به صورت نواری و کاشت ردیفی درختان در درون نوارها، که سبب القاء رشد خوب و بالا رفتن کیفیت میوه می گردد.
 2. بکاربردن ماشین های تولید کننده باد یا بخاری ها برای محافظت از سرما، در باغ هایی که در ارتفاع نامناسب تاسیس شده اند.
 3. کاشت گیاهان پوششی بین ردیف های درختان در جاهایی که  بافت شنی-لومی دارند و شدیداً  قابل فرسایش هستند.
 4. با مبارزه با علف های هرز، رعایت فاصله خوب بین درختان، تهیه گودی موثر برای رشد ریشه، استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای یا آبیاری زیرزمینی ،مالچ های طبیعی و مصنوعی ، افزودن کودهای آلی و شیمیایی، کمبود منابع آب و عنصرهای غذایی برطرف می شود.

مراقبت های اولیه باغ هلو

برای بیشتر شدن عمر اقتصادی باغ های هلو باید مکان و طراحی خوبی داشته باشیم، طوری که بکارگیری از ادوات و لوازم مکانیکی را به خوبی مهیا نماید.قبل از تاسیس باغ، گونه ی خاک، توپوگرافی و شرایط ویژه زمین، نزدیک به بازارهای فروش و رقابت برای فروش محصول را باید در نظر بگیریم. و همینطور رعایت نکته های ارتفاع، جهت، شیب زمین و جریان مناسب هوا برای پیشگیری از خطر سرمای زودرس، دیررس و یخبندان برای  محصول برداری مطلوب، ضروری می باشد. به علت اینکه شیب های رو به شمال در بهار به آرامی گرم می شوند و تا حدی با تأخیر شکوفه می دهند نسبت به شیب های جنوبی برتری دارند. برای بدست آوردن اطلاعات خوب در رابطه با گودی خاک، وجود لایه های سخت و غیر قابل نفوذ باید نوع و رشد رویشی گیاهانی که از قبل در زمین موجود بوده اند را بررسی کنیم. برای آزمایش زه کشی زمین ابتدا یک چاله به گودی 60 تا 70 سانتی متر کنده و چاله را با آب پر کرده و اجازه دهید خاک کاملاً زه کش شود، سپس چاله را دوباره با آب پر کنید. اگر حداکثر تا دو روز چاله از آب تخلیه شده باشد، مشخص می شود که خاک زه کشی خوبی دارد.

بالا بردن عملکرد و کیفیت میوه هلو

در بالا بردن عملکرد،کیفیت ،قدرت رشد ،زودباردهی و عمر درخت، انتخاب پایه ی مناسب خیلی مهم است.  اگر هلو را با پایه های آلو یا دورگ های داخل آن پیوند دهیم، کیفیت میوه (اندازه،رنگ پوست،مواد جامد محلول) بالا می رود.

تاثیر اندازه ی درخت در مدیریت باغ هلو

در معین کردن تعداد درخت، انتخاب سیستم های هدایت، مدیریت باغ و مقدار هزینه ها، اندازه و بزرگی تاج درخت بسیار موثر می باشد. اندازه تاج درخت با پایه های تخم گاهی کاسته می شود و با پایه های رویشی تقریبا نظارت می شود. کاهش یا افزایش میزان رشد درخت، به آب وهوا، نوع خاک، و موارد دیگر بستگی دارد.

پایه های پاکوتاه سازگار با انواع هلو، (90%)Tetra(90%)،Robira(90%)،Julior(70%)،Ishtara(70%)،Adarcias(70%)،Adara(80%)،Mr.s.2/5.،پایه های تخم ایتالیایی، (90%)P.S.A 5(80%) ،P.S.B 2.،پایه ای نیمه کوتاه ، (40%)Pumiselect(60%) ،Adesoto 101(60-80%) ،Sirio(60%) ، Krymsk 1(50%) ،Krymsk 2.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *