بیماری سفیدک دروغی در محصولات زراعی و باغی

تاریخچه سفیدک دوغی

سفیدکهای دروغی یک بیماری قارچی نیست بلکه یک پارازیت اجباری است، در گذشته عامل بسیاری از بیماری های شایع (۱۸۴۵) و امروزه نیز غالباً عامل بسیاری از خسارت های شدید می باشد، از جمله این خسارت ها در سال های اخیر می توان به سفیدک ذرت خوشه ای در آمریکا و سفیدک دروغی غلات در آفریقا و آسیا و سفیدک دروغی توتون در فلوریدای آمریکا و کانادا که آسیب های زیادی را به مزارع وارد کرده بودند اشاره نمود، اما با مصرف به موقع از قارچکشها تحت کنترل درآمد.

معرفی سفیدک دروغی

به طور کلی سفیدک های دروغی که به آنها سفیدکهای کرکی (Powdry mildew) و سفیدک داخلی هم گفته می شود، و با توجه به اینکه میکروب ها در هوای مرطوب رشد و تکثیر می یابند سفیدک دروغی نیز در بافت های جوان شاخ و برگ ها و میوه ها سرعت چشمگیری دارند و می توانند تمام شاخه ها حتی شاخه ای که در حال رشد است را نیز آلوده نمایند شدت این بیماری در نقاطی که میزبان های حساس کشت می شوند بیشتر می باشد.

رایج ترین بیماری سفیدک دروغی

رایج ترین بیماری سفیدک دروغی ( Plasmopara viticola ) سفیدک دروغی مو می باشد، که بعد از انتقال پایه های مقاوم به شته فیلوکسرا از آمریکا به اروپا تقریباً تمامی مزارع انگور اروپا را ویران و بلاخره با پیدایش محلول بردوفیکس( بُردو)، در سال ۱۸۸۵ نسبتاً کنترل گردید.

ارقام مختلف سفیدک دروغی

ارقام سفیدک دروغی عامل بیماری ارقام سفیدک دروغی عامل بیماری
سفیدک دروغی کاهو Bremia lactucae سفیدک دروغی گل میمون Pronospora antirrhini
سفیدک دروغی پیاز (P.destractor(Schledeni سفیدک دروغی اسفناج (effusa (Spinacea
سفیدک دروغی توتون tabacina سفیدک دروغی سویا manchurica
سفیدک ذرت خوشه ای Pronosclerospora sorghi سفیدک ذرت Pronosclerospora maydis
سفیدک نیشکر Pronosclerospora sacchari سفیدک دروغی کدوئیان Pseudopronospora cubensis

روش موثر در عدم انتشار آلودگی ناشی از سفیدک دروغی

بهترین کاری که می توانید برای جلوگیری و عدم انتشار این بیماری انجام دهید این است که حد الامکان در زمان آبیاری آب را بر روی گیاه نریزید بلکه تنها خاک را آبیاری نمایید زیرا زمانی که لایه ای از رطوبت در سطح بافت های گیاه وجود داشته باشد زمینه را برای گسترش سفیدک دروغی فراهم می آورد. با جلوگیری و عدم انتشار این بیماری می توان از خسارت های ناشی از اینگونه بیماریها که در مدت زمان کوتاهی تکثیر می یابند و موجب مرگ گیاه می شوند پیشگیری نمود.

روند آلودگی سفیدک دروغی در ارقام مختلف

در بیشتر سفیدک های دروغی از جمله کاهو، ذرت، پیاز، ذرت خوشه ای، اسفناج و نیشکر و توتون و آفتاب گردان، زمانیکه عامل بیماری در بذر یا پیاز وجود داشته باشد و یا در مواردی که آلودگی در مرحله ابتدایی رشد گیاه اتفاق می افتد، سفیدک حالت سیستمیک در شاخه های میزبان پیدا می کند ولی وقتی بافت های بزرگ سال و سال خورده گیاه آلوده شود، بیماری بیشتر حالت موضعی دارد، اما به بخش کوچکی محدود نمی شود و ممکن است قارچ در بافتهای جوان گیاه میزبان هم سرایت کرده و تقریباً حالت موضعی فراگیر یا سیستمیک پیدا کند. به طور مثال در انگور و سویا و برخی از گرامینه ها آلودگی به صورت لکه های کوچک یا بزرگ بر روی برگ ها و ساقه های گیاهان منتهی می شود و در شرایط مطلوب (شب های سرد با دوره های طولانی) به شاخه های جوان و خوشه های میوه حمله ور شده و به صورت فراگیر گسترش می یابند.

کنترل سفیدک دروغی

معمولا این بیماری با گرم شدن هوا از بین می رود و متوقف می گردد چرا که عامل بیماری نمی تواند در هوای گرم زنده بماند و تکثیر شود و از اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی چندین نوع قارچ کش سیستمیک از جمله متالاکسیل، پروپاموکارپ فوس اتیل آلومینیم در دسترس بوده و توانایی مقابله با این بیماری ها را به صورت چشمگیری افزایش داده اند با این وجود امروزه مبارزه با سفیدک های کرکی کاری بسیار دشوار می باشد.

 

محصولات مرتبط با مقاله
user2
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .