مراحل کاشت پیاز و آشنایی با فواید بی نظیر آن

پیاز از قدیمی‌ترین سبزیهای خوراکی در دنیا است. این محصول سه هزار سال قبل از میلاد مسیح در مصر کشت می‌ شده ‌است ، پیاز گیاهی است دو ساله با رشد بوته‌ای ضعیف، برگهای استوانه‌ای شکل توخالی که در سال اول با توجه به طول روز مورد نیاز خود تشکیل پیاز داده و در سال دوم با کشت پیازها و پس از ظهور ساقه های گل دهنده و چترها بذر تولید می کند.

اهمیت و ارزش غذائی پیاز

پیاز به عنوان یک طعم دهنده در بسیاری از غذاها استفاده می شود. اما توصیه می شود که پیاز را بیشتر به صورت خام مصرف کنید، زیرا پیاز خام با اینکه تند و تیز است و مصرف آن باعث آبریزش چشم می شود، اما پیاز خام یک ماده غذایی سالم با خواص فراوان است. و مزیت های فوق العاده ای برای سلامت دارد. پیاز دارای مواد مغذی زیاد از جمله میزان بالای ویتامین C، فیبر فولیک اسید، کلسیم و  آهن است. اما دلیل اصلی خاص بودن پیاز، وجود آنتی اکسیدان کورستین در آن است که سرعت پیشروی آسیب های ناشی از اکسیداتیو را در سلول ها کم می کند. انتی اکسیدان کورستین یک رنگدانه گیاهی است که در غذاها و گیاهان زیادی وجود دارد. از جمله پیاز، چای سبز، سیب، انواع توت ها و غیره. 

ارزش غذایی پیاز
آب پروتئین لیپید کلسیم فسفر آهن ویتامین A ویتامین C
%۸۹ ۱/۹ ۰/۲ %۲۷ %۳۶ ۰/۵ %۴۰ %۱۰

آیا می دانید اگر هر روز یک پیاز خام بخورید چه فایده هایی دارد؟

پیاز خام برای سلامت بهتر قلب و عروق 

 وجود آنتی اکسیدان کورستین در پیاز به حفظ فشار خون سالم و نرمی و انعطاف پذیری عروق کمک می کند. همچنین به کاهش کلسترول بد در افرادی که در معرض خطر بیماری های قلبی و عروقی هستند، کمک می کند. تمام این ویژگی ها در کنار هم به حفظ سلامت قلب کمک می کنند. 

کاهش خطر سرطان با پیاز

مصرف منظم پیاز به پاکسازی عوامل سرطان زا که در طول روز مصرف می کنیم، کمک می کند. ترکیبات ارگانوسولفور بیشتر از سایر ترکیبات مانع سوخت و ساز عوامل سرطان زا به شکل خطرناک می شوند. ترکیب پیاز با زردچوبه دارای تاثیرات ضد سرطان است که به میزان قابل توجهی خطر بروز سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد. 

پیاز برای کاهش خطر بروز مسمومیت غذایی 

برخی فکر می کنند که بریدن پیاز و نگهداری آن خطرناک است. ولی به علت اینکه پیاز دارای ترکیبات خاصی است که آنتی باکتریال هستند. بعد از بریدن پیاز آب آن خارج شده و بسیاری از انواع میکروارگانیسم هایی که باعث مسمومیت غذایی می شوند را از بین برده یا سرعت رشد آنها را کم می کند. بنابراین خوردن پیاز همراه با وعده های غذایی باعث می شود کمتر دچار بیماری و مسمومیت شوید. همچنین نگران پیاز مانده در یخچال نباشید. پیاز اگر به درستی در یخچال نگهداری شود تا ۷ روز قابل مصرف خواهد بود. 

بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن با مصرف پیاز 

کورستین در پیاز باعث افزایش محتوای سلنیوم می شود. سلنیوم یک ماده معدنی است که میزان آن در پیاز بیش از سایر مواد غذایی است. سلنیوم به کاهش التهاب کمک کرده و عملکرد ایمنی را تحریک می کند و از واکنش های ایمنی پیشگیری می کند.

بهبود آلرژی با پیاز خام 

کورستین در پیاز برای بهبود حساسیت های فصلی بسیار مفید است. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه علائم حساسیت فصلی در خود به جای خوردن قرص آنتی هیستامین، بهتر است کمی پیاز خام را امتحان کنید. 

پیاز باعث کاهش خطر بروز لخته های خونی

زمانی که دچار جراحتی می شوید، به لخته شدن خون نیاز دارید، اما لخته هایی که در داخل رگ ها تشکیل می شوند، جریان خون را مسدود کرده و موجب مرگ می شوند. پیاز حاوی ترکیبی به نام rutin است که از بروز لخته خون جلوگیری می کند. 

بهبود وضعیت خواب با خوردن پیاز

پیاز سرشار از فولاتاست که مانع تولید بیش از حد هموسیستئین می شود. مقدار زیاد هموسیستئین مانع تولید هورمون های سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین می شود که هر سه وظیفه تثبیت روحیه، احساس خوب، اشتها و خواب هستند. بنابراین مصرف مقدار کافی فولات برای پیشگیری از شدید شدن افسردگی ضروری است. کمبود فولات نیز منجر به خستگی و بروز مشکلات رشد می شود. پس خوردن روزانه پیاز هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی به شما حس خوبی می دهد.

آماده سازی زمین برای کشت پیاز

اول بایستی ازخاک نمونه برداری درست بگیرید و به آزمایشگاه خاک شناسی بفرستید و نتایج دریافتی را به کارشناسان مربوطه تحویل دهید و دستورات و توصیه های کودی لازم برای کشت پیاز زمین مورد نظر را بگیرید و انجام دهید. آماده کردن زمین باید به دقت و با مراقبت فراوان انجام شود. زیرا ریشه بته پیاز کوتاه و سطحی بوده وقدرت تولید ریشه فرعی دراین نبات بسیار کم است. علاوه بر این زمین باید نرم و عاری از کلوخ و سنگریزه باشد که کود دادن و پلوان کشی به آسانی انجام شود. برای این منظور در پایان سال ، قبل از کشت، پیش از هموار کردن کود حیوانی و یا بعد از آن زمین را قلبه عمیق می کنند وبعداً دو یا چند مرتبه  قلبه کرده و کود را  با خاک کاملاً مخلوط کرده وتمامی کلوخها را نرم می کنند. و زمین را هموار کاری نرم نموده آماده کشت می سازند. 

تاریخ کشت پیاز

مناسب ترین تاریخ کاشت پیاز را با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی منطقه، رقم مورد کشت، وضعیت خاک و روش کاشت تعیین می کنند. کشت پیاز در نواحی سرد در بهار پس از سپری شدن یخبندان زمستانه و درنواحی نیمه گرمسیری و گرم در پاییز انجام می شود. پیاز یک محصول فصل خنک است که در دمای بین ۵ تا ۲۵ درجه سلسیوس جوانه می زند و بین دمای ۲۳ تا ۲۷ درجه سلسیوس بهترین رشد و نمو را خواهد داشت. حرارت کم و رطوبت بالادر ابتدای رشد و گرما در پایان رشد برای پیاز بسیار مناسب است. تشکیل سوخ های پیاز بیشتر به طول دوره روشنایی بستگی دارد. مثلا در استان گلستان آغاز کشت پیاز از اواسط آبان ماه تا اواسط بهمن ماه می باشد. و ارقام مورد استفاده و رایج در استان گلستان شامل پیاز سفید بومی گرگان، پیاز سفید آشخانه و پیاز قرمز غده نشایی است.

روشهای کشت پیاز

۱٫کشت مستقیم دستی و ردیفی بذر پیاز

در کشت مستقیم دستی بذر، بذرپاشی، با دست و مصرف ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم بذر در هکتار انجام می شود و در پایان روی بذرها را با یک لایه خاک به قطر ۱تا ۲ سانتی متر می پوشانند. این کشت به دلیل مصرف آب بیشتر، عدم یکنواختی فواصل بوته ها و اندازه سوخ ها توصیه نمی شود. ولی در کشت مستقیم ردیفی، میزان مصرف بذر پیاز حدود ۲ تا ۶ کیلوگرم در هکتار می باشد. و پس از آماده سازی و ایجاد پشته ها، ایجاد شیار با فوکا و کشت دستی و یا به وسیله دستگاه بذرکار ریزدانه، فاصله خطوط کشت پیاز ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود. بذر های آن به فاصله ۵ تا ۱۲ سانتی متر از یکدیگر کشت می گردند، در این صورت وقتی طول بوته ها به حدود ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر رسید آنها را تنک می نمایند. از بوته های تنک شده به عنوان پیازچه استفاده می شود. 

۲٫کشت نشائی پیاز

کشت بذر در خزانه و تولید نشا و انتقال به زمین اصلی به منظور به دست آوردن محصول زودرس و یکنواخت انجام می شود. معمولاً در مناطقی که کشت نشائی پیاز مرسوم است در کنار زمین اصلی قطعه کوچکی از زمین را به خزانه تولید نشا اختصاص می دهند، سطح این زمین تقریباً برای هر هکتار زمین اصلی ۳۰۰ تا ۴۰۰ مترمربع خزانه در نظر می گیرند. حدود ۲ تا ۴ کیلوگرم بذر هیبرید و استاندارد برای تهیه نشا یک هکتار زمین کافی است. برای آنکه خزانه نشا از سرما یا گرمای محیط محفوظ مانده و به موقع آماده شود معمولاً با پوشش مناسب مانند پلاستیک برای حفاظت از سرما و یا ایجاد سایبان برای حفاظت در گرما آن را می پوشانند.

۳٫کشت پیاز به وسیله سوخچه  

برای این کار سوخچه ها را که از کشت متراکم بذر در سال قبل به وجود آمده اند، در محل اصلی می کارند. در این روش ابتدا باید در خزانه سوخچه های موردنیاز تولید شوند. برای این کار پس از آماده سازی خاک، کشت بذر در خزانه انجام می شود. تاریخ خزانه گیری برای تهیه سوخچه به منظور استفاده در کشت پاییزه را نیمه اول بهمن ماه در مناطق گرمسیر و در مناطق معتدل سرد پس از رفع خطر سرما که معمولاً از نیمه دوم فروردین ماه تا نیمه اول اردیبهشت است درنظر می گیرند.

کوددهی مزرعه پیاز

استفاده از انواع مختلف کود در بالا بردن اندازه محصول نقش عمده را دارد، گذشته از این تغذیه غده پیاز در سال اول روی کیفیت بذر در سال دوم اثر می گذارد . استفاده از کود دامی پوسیده یا کود سبز به میزان ۴۰ تا ۵۰ تن در هکتار، برای اصلاح فيز یکی خاک كه از نظر مواد آلی يعنی هوموس فقيرند، ضروری است. ميزان مصرف كود حيوانی در پیاز دو برابر دیگر سبزی ها است به علت اينكه پياز در اوايل رشد بسيار ضعيف بوده و به کندی رشد و نمو می کند، علف های هرز به آسانی به آن غلبه می کنند. بهترين روش استفاده از كود دامی آن است كه كود را به مقدار زياد( در حدود ۴۰ تا ۵۰ تن در هكتار ) به  محصول سال قبل كه حتما یک گياه وجينی مانند سیب زمینی يا چغندرقند يا گوجه فرنگی و يا نباتات خانواده كدوئيان خواهند بود بدهید.

آبیاری مزرعه پیاز

آبیاری در پیاز بسیار مهم است. در اراضی شنی كه سطح فوقانی خاک خيلی زود خشک می شود، باید هميشه در اطراف ريشه پياز رطوبت كافی موجود باشد. پس تا زمان سبز شدن بذر پیاز بین سه تا چهار نوبت آبیاری سبک به فاصله ۴ تا ۵ روز باید انجام شود. و سطح خاک باید همیشه دارای رطوبت باشد تا بذر بتواند به راحتی جوانه بزند. پس از سبز شدن بذرها بسته به بافت خاک منطقه و دما و رطوبت محیطی نوبت های آبیاری به ۵ تا ۷ روز یک بار می رسد و ميزان آب مصرفی با توجه به منطقه كشت، زمان كشت، روش توليد و نوع خاك متغير است. در کشت سنتی معمولاً آبیاری به صورت ثقلی انجام می شود، که موجب هدر رفتن آب و افزایش هزینه عملیات داشت و به ویژه مبارزه با علف های هرز می شود. اما در کشت مستقیم ردیفی، کشت نشائی ، آبیاری از نوع نوار تیپ مناسب تر است. زیرا پیاز دارای بذر ریز و سیستم های ریشه ضعیفی است و با آبیاری نشتی و غرقابی امکان شسته شدن بذر یا جابه جا شدن نشا وجود دارد. در نقاط شمالی ايران پياز را می توان به صورت ديم كشت كرد. بعد از تشکیل پیازها تا دو هفته به زمان برداشت، دور آبیاری متناسب با بافت خاک و دمای محیط به ۷ تا ۹ روز یک بار می رسد. دو هفته قبل از برداشت آبیاری کاملاً قطع می شود.

آفت مگس پیاز

مگس پياز از نظر ظاهری مانند مگس خانگی بوده ولی اندازه آن نصف مگس معمولی است (۷-۶) ميليمتر . رنگ عمومی آن خاكستری مايل به زرد است. پاهای مگس پياز درازتر از مگس خانگی است . رنگ پا و شاخک حشره  سياه است. بالها متمايل به زرد و پيشانی در حشره نر باريک و در ماده نسبتا پهن و قرمز رنگ است. تخم های حشره سفیدرنگ و به شکل موز بوده كه یک طرف آن پهن است و در سطح تخم ۱۲ شيار درجهت طولی آن وجود دارد. لارو مگس سفیدرنگ و بدون پا است. شفيره به رنگ قرمز متمايل به قهوه ای، براق و شلجمی و طول آن (۷-۵/۵) ميلی متر است.

طرز خسارت مگس پیاز

لارو مگس به قسمتهای زير زميني حمله كرده و گياه ضعيف و برگها پژمرده و چروكيده و آويزه و خميده می شوند هر كرم ۸-۶  بوته را از بين برده و گاهی ۳۰ عدد لارو در يك پياز ديده می شوند . لارو های کوچک سفیدرنگ، سوخ های پیاز را در خاک سوراخ می کنند و اغلب سوخ های درشت مورد حمله چندین لارو قرار می گیرند.

کنترل زراعی مگس پیاز

کندن و سوزاندن اولین بوته های مبتلا، کنترل علف های هرز مزرعه و کنار آن، سوزاندن بقایای آلوده گیاهی، شخم زدن مزرعه پس از برداشت محصول و جمع آوری و رعایت تناوب زراعی در مبارزه با این آفت مؤثر هستند.

کنترل مگس پیاز به صورت شیمیایی 

ضدعفونی کردن بذر پياز، یا سم پاشی نمودن مزرعه هم زمان با فعاليت حشره با سموم حشره کش طبق توصیه کارشناسان   

کنترل مگس پیاز به روش بیولوژیک 

این روش کنترل شكار و از بين بردن حشرات كامل به روش طعمه گذاری است. مگس پياز دشمنان طبيعی هم دارد.  یک نوع قارچ روی بال های مگس رشد کرده و باعث مرگ مگس ها می شود.

آفت تریپس پیاز

یکی از مهم ترین آفت های پیاز به خصوص در مناطق گرم و خشک است. تريپس حشره كوچكی به رنگ زرد است. گاهی به تریپس پياز پا حباب دار پياز نيز گفته می شود، همه چيزخوار است و ميزبان های متعددی دارد. حشرات ماده دو جفت بال مستقيم دارند. حشرات نر بدون بال هستند. تخم های آن مانند لوبيا و رنگ آن سفيد و شفاف است. پوره های تریپس شبيه حشرات كامل و رنگ آنها زرد و روشن است.

طرز خسارت تریپس پیاز

اين حشره با فرو بردن خرطوم خود در اپيدرم برگ از شيره و گياه تغذيه كرده و باعث شده تا اندازه  پياز كوچكتر از حد معمول شده به طوری كه محصول كاهش می يابد. و از نشانه آفت می توان به پيچيدگی برگها،‌ پژمردگی،‌ ضعف،‌ تغيير رنگ در برگها،‌ ايجاد لكه های نقره ای،‌ زرد و يا قهوه ای روی برگ و بالاخره بد شكلی و كوچک ماندن غده اشاره كرد. بعضی از بيماريهای ويروسی مانند ويروس پژمردگی گوجه فرنگی به وسيله تريپس وارد گياه می شود .

کنترل تریپس پیاز

استفاده از ارقام مقاوم به تریپس، از بين بردن علف های هرز مزارع ، شخم مزرعه بعد از برداشت با گاوآهن برگردان دار، مبارزه بیولوژیکی و استفاده از دشمنان طبیعی مانند نوعی سن

بیماری نماتد ساقه پیاز

این بیماری بيشتر در مناطق معتدله شيوع دارد و  اولين بار درهلند و سپس در ايالات متحده آشكار شد. در مزارع آلوده به نماتد ساقه و پياز و ظهور گياهچه های پياز به كندی انجام گرفته و نصف گياهچه های ظاهر شده بيمار و زرد رنگ هستند و پيچ خورده و حلالی به نظر می رسند. ساقه و گردن پيار نرم و خاكستری و نرم شده، پيازهای آلوده ممكن است شكاف برداشته و يا جوانه زده و دو پيازه و ناقص شوند.

کنترل بیماری نماتد ساقه پیاز

 • قرار دادن پياز و بذر الوده در آبی با دمای ۷۷ درجه سانتی گراد برای مدت یک ساعت تا ضد عفونی شوند.
 • بعد از كاشت پیاز، از سموم دی كلرو پروپان + دی كلروپروپن استفاده شود.
 • برای جلوگيری از آلوده شدن مجدد مزارع بايد ماشين آلات مزرعه را ضد عفونی كرد .
 

بیماری پوسیدگی خاکستری پیاز

عامل این بیماری نوعی قارچ بذرزاد است که باعث زردی برگ های پیاز شده و بیشتر پوسیدگی عمیق قهوه ای با کپک خاکستری روی آن و اسکلرت های سیاه روی گردن پیاز مشاهده می شود. این بیماری گاهی توليد سوختگی بسيار شديد در برگ می كند و گياه را از بين می برد. و گاهی فقط نقاط روی برگ قهوه ای می شود. اما گاهی به برگ های زخمی حمله كرده و موجب توليد لكه های ريز می شود كه بسيار كم اين وضع اتفاق می افتد.

کنترل بیماری پوسیدگی خاکستری پیاز

 • استفاده از ارقام مقاوم پیاز های قرمز و زرد 
 • بهداشت زراعی و حذف منابع آلودگی مانند پیاز های قدیمی و بیمار
 • بذر سالم و جدا کاشتن پیاز های بذری و مزرعه پیاز
 • تناوب با صیفی جات، کاهو، کرفس، غلات
 • برداشت پیازها پس از رسیدگی کامل و بدون قطع برگ ها
 • خشک کردن پیاز قبل از انبار ( ۲ روز در دمای ۳۰ تا ۳۵ درجه سلسیوس)
 • قطع آبیاری، ۳ تا ۴ هفته قبل از برداشت
 

بیماری لکه موجی پیاز ناشی از قارچ آلترناریا 

در این بیماری لکه های موج دار روی برگ گیاه ایجاد می شود اما تنها با این فاکتور نمی توان بیماری را شناخت. این قارچ به بادمجان، سیب زمینی، گوجه فرنگی، طالبی، خیار چنبر و …. نیز حمله می کند. آلتر ناريا درگوجه فرنگی بذر زاد و در سيب زمينی غده زاد است، اما در دیگر محصولات مانند طالبی چنين وضعيتی ندارد . اين قارچ روی مواد عالی نپوسيده و بقايای گياهی زنده می ماند اين قارچ هم زنده است و می تواند توليد اسپور كند. در گوجه فرنگی آلترناريا به شاخه حمله كرده كه يک طرف آن را می خشکاند.

کنترل بیماری لکه موجی پیاز ناشی از قارچ آلترنیا 

 • جلوگيری از كود دهی زياد
 • كنترل حشرات به منظور جلوگيری از ايجاد زخم
 • دقت در هنگام برداشت و انبار كردن (نگهداری در صفر درجه يا رطوبت ۷۰-۶۰)
 • مبارزه بيولوژيکی با باكتری

بیماری لهیدگی باکتریائی پیاز

غده های پیاز در انبار مورد حمله چندین گونه باکتری قرار می گیرند و این پوسیدگی ممکن است در مزرعه نیز اتفاق بیفتد. این بیماری بیشتر در انبار خسارت وارد می کند و از راه گردن پیاز هنگامی که رشد گیاه کامل می گردد وارد شده و یک یا چند فلس از پیاز آلوده می شود در این مرحله بافت های مورد حمله آب سوخته به نظر می رسند و رنگ زرد یا قهوه ای روشن دارند. به تدریج پوسیدگی پیشرفت می کند و فلس ها نرم می گردند.

قبل بعد

کنترل بیماری لهیدگی باکتریائی پیاز

 • اندام های هوایی پیاز باید قبل از برداشت کاملاً رسیده باشند. 
 • در هنگام برداشت و خرمن کردن باید از زخمی شدن پیاز جلوگیری شود. 
 • انبار باید خوب تهویه گردد تا رطوبت در سطح پیاز جمع نشود. 
 • باید دمای انبارصفر درجه سلسیوس و رطوبت نسبی ۳ درصد تنظیم گردد.

بیماری پوسیدگی فوزاریومی ریشه و طبق پیاز

عامل بیماری نوعی قارچ است که این قارچ برای ورود به گیاه نیاز به زخم ندارد اما وجود زخم روی غده کمک مؤثری به شروع و پیشرفت بیماری می کند. میزبان اصلی آن پیاز، نوعی موسیر و به ندرت سیر می باشد. نشانه های این بیماری، ابتدا به صورت زرد شدن نوک برگ ها و پژمردگی تک بوته در مزرعه آشکار شده و بعد از تشکیل پیاز عامل بیماری سبب پوسیدگی ریشه و پوکی سوخ و لهیدگی آن می شود و ریشه ها قهوه ای، صورتی یا بنفش رنگ می شوند.

 

کنترل بیماری پوسیدگی فوزاریمی ریشه و طبق پیاز

 • عدم استفاده زیاد از کود های ازته
 • کنترل حشرات (خاکزی) به منظور جلوگیری از ایجاد زخم
 • تناوب طولانی به ویژه با یونجه
 • ضدعفونی بذر و یا نشا با قارچ کش

برداشت پیاز

 پياز را می توان يا به صورت پيازچه و يا غده های رسيده برداشت نمود. زمان برداشت پياز بستگی به آب و هوا و خاك،‌ نوع رقم و وضع بازار دارد . بعضی از ارقام،‌ به خصوص ارقام خارجی پياز ،‌ غده های خود را در روی سطح زمين تشكيل می دهند. لذا با دست قابل برداشت هستند. ولی برای برداشت ارقام ايرانی حتما بايد از بيل و يا ابزار مكانيكی استفاده كرد . در استان گلستان، برداشت پیاز تا پایان مرداد ماه ادامه دارد.

اگر بخواهيم پياز را بلافاصله مصرف كنيم،‌ اگر غده ها به اندازه كافی نرسيده باشند،‌ اشكال زیادی ندارد. ولی اگر پياز را به منظور انبار كردن و نگهداری برای مدت طولانی برداشت می كنيم،‌ بايد كاملا رسيده باشند. زمان برداشت پیاز وقتی است كه بيش از ۵۰ %‌ قسمت های هوايی بوته ها شروع به افتادن و زرد شدن کنند. البته در مناطق سرد سير بهتر است كه در زمانيكه ۹۰%‌ برگها خم شده باشند برداشت صورت گيرد. در اين صورت می توانيم يکی يا دو هفته پياز را زودتر برداشت كنيم. البته اين پياز خاصيت انبارداری كمتری خواهد داشت. معمولا قسمت هوايی گياه را، هنگامی كه كاملا خشک گرديد، به وسیله قیچی مخصوص، یا با ماشین سرزنی پیاز قطع می کنند. که تقریبا ۱۲ تا ۲۵ ميليمتر از قسمت هوايی را روی غده باقی می گذارند تا از ورود عوامل بيماری زا جلوگيری شود. اگر بخواهيم زودتر از موقع برداشت نماييم باید آبياری را ۲۰ روز قبل برداشت قطع کنید تا به نگهداری آن بعد از برداشت كمک کند.

ذخیره و نگهداری پیاز

پیاز در هر سال فقط یک بار تولید می شود. به همین دلیل باید برای مصرف دیگر فصول ذخیره و نگهداری شود . پیاز از محصولات منحصر به فردی می باشد که می توان آن را برای چندین ماه ذخیره و نگهداری کرد. و این محصول به همه جای دنیا قابل انتقال است. 

پیاز را می توان درسردخانه به مدت زیادی نگهداری کرد تا از بروز عوارض ناشی از آفات مانند حشرات ،قارچها ،باکتریها ،ویروسها ،وهمچنین اثرات سردی وگرمی هوا ،کم شدن وزن و سبز شدن آن جلوگیری کرد. درهنگام نگهداری، هرگاه پیاز شروع به تولید ساقه و یا ریشه کند، دیگر نباید نگهداری شود، و باید خیلی زود به بازار عرضه شود. جهت نگهداری پیاز باید در برداشت محصول بسیار دقت شود. تا از زخمی شدن آن تا حد امکان جلوگیری شود، هرگاه پیاز به اندازه کافی خشک نباشد. باید پس از بیرون آوردن آن از خاک چند روزی درمزرعه بماند تا برگ و پوست خارجی آن کاملاً خشک شود، ساقه های خشک پیاز را پس از خشک شدن می توان جدا نمود. موقع انتقال پیاز به ذخیره گاه باید گل و خاک آلوده گیاهان مزرعه را از آن جدا نمود. درجه حرارت مناسب برای نگهدرای پیاز (۰/۵ _۰)  درجه سانتی گراد می باشد. محیط سرخانه باید تاریک باشد. مدت نگهداری این محصول از (۶-۱) ماه متغیر است. پیاز که جهت تهیه دوا مصرف می شود باید حد امکان تازه وسالم بوده ویا حد اقل درمدت کم و با شرایط صحیح نگهداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

X