بهترین مدیریت باردهی درختان هلو

انواع درختان هلو، هزاران گل دهی دارند که در وضعیت مطلوب، به هزاران میوه تبدیل می گردند. و در صورت باقی ماندن تمام میوه ها روی درخت، شاخه ها با تحمل نکردن وزن میوه، می شکنند و یا میوهای کوچک و بی مزه ایجاد می کنند. برای رفع این مشکل، باید تعداد میوه در هر درخت به طور مناسب مدیریت گردد. هم اکنون، تنک میوه (حذف گل ها و میوه های اضافی درختان)، یکی از اعمال با ارزش، برای تولید فراورده استاندارد و تجاری می باشد. داشتن اطلاعات کافی در مورد فیزیولوژی میوه، در مدیریت باروری بسیار تأثیر گذار می باشد.

فیزیولوژی رشد میوه هلو

در انتهای فصل رشد، خصوصأ پس از محصول برداری، مواد اندوخته شده در برگها به سمت قسمت های چوبی حرکت کرده و به شکل نشاسته اندوخته می گردند. رویش بهاره ی ریشه ها، کامبیوم، نوشاخه ها و میوه ها، به انباشته های کربوهیدرات ها بستگی دارد. پیش از اینکه برگ های درختان هلو به میزان کافی رشد کنند، شکوفه ی آنها باز می شود. پس فتوسنتزی  که انجام می شود برای حمایت و مراقبت از رشد میوه و شاخه های فصل اول سال کافی نیست و اکثر انرژی درخت ازانباشته های کربوهیدرات ها تهیه می شوند.

مراحل رشد میوه هلو

مرحله ی اول: این مرحله سلول از موقع شکوفه دادن تا تقریبأ 50 روز بعد از گل دهی کامل که هسته سفت می شود، طول می کشد. در این مرحله میوه سریع رشد می کند. در ابتدای مرحله ی اول، ها تقسیم شده، و در انتهای آن رشد می کنند. طول مرحله ی اول به نوع و درجه دما بستگی دارد.

مرحله ی دوم: این مرحله به تاریخ رسیدن نوع بستگی دارد، که از چند روز در انواع زودرس تا دو ماه در انواع دیررس طول می کشد. و اندازه میوه نسبت به مرحله ی اول کمتر اضافه می گردد. امّا با رشد و پیشرفت پوسته هسته، که کربوهیدرات های فراوانی مصرف می کند، همواره به وزن خشک میوه افزوده می گردد.

مرحله ی سوم: در این مرحله سلول های مزوکارپ بزرگ می شوند، و سریعأ میوه به اندازه کافی رشد کرده و غلظت قندها زیاد می شود.

هدف از مدیریت باردهی چیست؟

در صورتی رشد درختان هلو و اندازه میوه ها، طبیعی خواهد بود که منابع غذایی کافی به آنها برسد. اولین هدف از مدیریت باردهی، کاهش دادن منابع غذایی و برقراری تعادل بین رشد میوه و بخش رویشی هست. چون منابع غذایی در زمان سفت شدن هسته، خیلی کم می باشد و اندازه میوه به تعداد سلول میوه بستگی دارد. در نتیجه برای تشویق تقسیم سلولی میوه های باقیمانده، باید میوه های اضافه و ناخواسته را، در مرحله ی اول حذف کنیم. در طول مرحله ی تورّم پایانی انواع دیررس، برای اینکه مطمئن شویم میوه ها به طور کامل رسیده است، بایستی بحران ها را خیلی کم کرد.

بیشتر تولید کنندگان هلو، میوه های اندازه بزرگتر را در اولویت انتخاب قرار می دهند. درمیوه های بزرگتر تعداد سلول بیشتری نسبت به میوه های کوچکتر وجود دارد. تا موقع محصول برداری، تعداد سلول ها تغییری نمی کند. تنها حجم و فضای بین سلول ها بزرگ می شود. وزن میوه، به ازای هر میوه اضافه، تقریبأ  49% تا 58%  گرم کمتر می شود، که این مقدار کاهش وزن با توجه به نوع میوه و مکان های مختلف تا حدّی فرق می کند. برای مثال، برای انواع Maycrest ،Junelady، Elegantlady، در هر درخت 600 میوه فرض شود، وزن میوه ها به ترتیب، 100، 150، 220 گرم خواهند داشت.

انواع هلو از لحاظ توانایی تولید جوانه های گل، با همدیگر تفاوت ژنتیکی دارند. یک نوع، در سال های گوناگون با توجه به شرایط آب و هوایی و مقدار محصول سال قبل، میزان باروری و تولید میوه و تعداد گل، متفاوتی خواهد داشت. تقریباً 35 تا 60 درصد گل های درخت به میوه تبدیل می گردند، و میزان باروری بعضی از ارقام، کمتر از بقیه ارقام می باشد.

تعداد درخت در هکتار، به اندازه میوه اثر می گذارد. بعضی از باغداران درسال های اول کاشت، درختان را فشرده می کارند، تا میوه های بیشتری تولید کنند. استاندارد تراکم کاشت درختان هلو، 300 تا 550 درخت در هکتار می باشد، ولی در باغ های مدرن تا 1300 درخت در هکتار، و در باغ های متراکم بالا تا 2000 درخت در هکتار می باشد. کاشت درختان به صورت فشرده، به دلیل رقابت شدید درختان برای دریافت نور و آب و مواد غذایی، به تعداد، اندازه و وزن خشک میوها اثر منفی دارد. همینطور بعضی از بحران های محیطی، مثل بحران خشکی و حرارت بالا، در اندازه ی میوه تأثیر بدی دارد. که در صورت پش بینی این بحران ها در ابتدای فصل رشد، دقّت در باروری بالا می رود. هر چه اندازه میوه بزرگتر، تعداد برگ میوه بیشتر خواهد بود، و بالعکس آن هم صادق هست. و همینطور میوه های بزرگ و کوچک، به ترتیب برگ های بزرگ و کوچک دارند. ممکن هست هر میوه حداقل 10 برگ و حداکثر 75 برگ داشته باشد. به دلیل اثربخشی مقدار قندها و اسیدیته در کیفیت میوه، با افزودن تعداد برگ (30 تا 40 برگ برای هر میوه) کیفیت میوه بالا می رود. و همینطور تعداد برگ بیشتر در شاخه، سبب ازدیاد انباشته های نشاسته و تعداد جوانه های گل برای سال بعد می گردد.

فراهم کردن نور درختان هلو

طرّاحی باغ(شکل درخت، فاصله و جهت ردیف ها) و نور قابل دسترس، در باروری درختان تأثیر گذار هستند. همه نوری که به درختان هلو تابیده می شوند صرف تشکیل میوه می گردند. عاملهای درجه حرارت، توازن بخش رویشی و زایشی، تعادل هورمون ها، مواد غذایی و آب، در عملکرد درختان هلو مؤثر می باشند. دو راه برای فراهم کردن نور درختان هلو داریم که اولی، افزایش تراکم تاج درخت، با این روش نور ضعیفی به تاج درختان هلو پخش می گردد. و دومی، افزایش سطح برگ نسبت به سطح زمین، در این روش با کاشت درختان با اندازه تاج کوچک، نور به تمام سطوح درخت بخوبی منتقل می شود. مقدار نوری که درختان هلو دریافت می کنند، بستگی به تراکم درخت، رشد رویشی و عملکرد آن بستگی دارد. درختان پاکوتاه، می توانند بیشترین مقدار نور را دریافت، و به طور مناسب بین تاج های کوچک تر پخش کنند، در نتیجه عملکرد بهتری خواهند داشت. درختان کم بار اکثر منابع غذایی خود را صرف رشد رویشی می کنند.

توزیع نور در سیستم های کاشت درختان هلو

روش های پخش نور، بین سیستم های مختلف درختان فرق می کند. زیرا دریافت و بازتاب اکثر اشعه های وارده، به وسیله بخش خارجی تاج صورت می گیرد. نور به شکل U، در تاج درختان با فرم محور مرکزی و به شکل W، در درختان به فرم گلدانی یا جامی توزیع می گردد. سرعت دریافت نور در همه سیستم های کاشت، از قسمت بیرونی درخت به سمت مرکز درخت پایین می آید. و فقط به نواحی 1 تا 1.5 متر بیرونی درخت نور کافی می رسد. شاخه های بالای تاج ، به علت جذب نور بیشتر رشد خوبی دارند.

نور دریافتی سیستم های تربیت Y و کوردن، دو برابر سیستم های گلدانی باز می باشد. بین سه سیستم Y داربستی، پالمت، گلدانی تأخیری، سیستم Y بیشترین جذب نور را دارد. ولی هیچ کدام از سیستم ها، بالاتر از 50 در صد نور دریافت نکرده اند.

اثر نور در کیفیت میوه هلو

کیفیت میوه هلو به محل قرارگیری میوه در تاج و میزان نوری که جذب می کند بستگی دارد. و در فصل های گوناگون حساسیت مختلفی نسبت به نور دارد. کمبود نور، روی ضخامت و وزن برگ، مقاومت به سرما، اندازه و رنگ میوه، مواد جامد محلول و تراکم گل، تأثیر بدی دارد ولی در اندازه برگ تأثیری ندارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *