نکات قابل توجه در کاشت درختان هلو

نکاتی که قبل از کاشتن درختان هلو باید رعایت شود

قبل از کاشتن درختان هلو باید از بخش های مختلف باغ نمونه تهیه کنیم تا از خصوصیات فیزیکوشیمایی آن اطلاع بدست بیاوریم. و همینطور عناصر ازت، آهک ،فسفر، پتاسیم به خاک بیفزایییم تا عملکرد خوبی داشته باشد. برای زیاد شدن مواد آلی خاک بایستی یک سال قبل از کاشتن درختان هلو ،گیاهان پوششی مثل جو زمستانه، بکاریم. همچنین لازم است با علف های هرز همیشگی مبارزه کرده و در صورت آلودگی به نماتدها ، خاک ضدعفونی گردد.

زمان و مکان کاشتن درختان هلو

درختان هلو، از پاییز تا اول های بهار و در حالت خواب کاشته می شوند. و در جاهایی که به دست آوردن آب سخت باشد ، برای محافظت بیشتر ، نهال های بزگتر به کار می برند. کاشتن درختان هلو با عمق مناسب ارزش فراوانی دارد. زیرا عمق زیاد سبب ضعیف شدن و یا نابودی درخت خواهد شد.با توجه به نوع سیستم تربیت و باغ های متراکم، نیمه متراکم، غیرمتراکم ، مسافت بین ردیف هایی که نهال ها را می کارند مختلف می باشند. که باغهای متراکم پس از تحقیق از نظر اقتصادی، مخارج و نوع هرس برای تولید محصول زود هنگام تاسیس می شوند

آبیاری باغات هلو

از نکات خیلی مهم در تاسیس باغ های هلو ،برنامه ربزی سیستم های آبیاری متناسب با شرایط آب و هوایی و خاک می باشد. آبیاری قطره ای یا زیرزمینی، آب را به آرامی و در نقطه های مناسب به گیاه می رساند. و به علت افت تبخیر، کارایی بالایی دارد. باغات هلو به منیع آب کاملاً پاک و فیلتر شده احتیاج دارند که در بیشتر باغات، از لوله های 1/5 اینچی پلی اتیلن با طول 8/5 تا 9 متر و لوله های پایدار به اشعه ماوراء بنفش  که سبب طولانی شدن عمر لوله ها در مقابل نور آفتاب می شوند استفاده می شوند. نهال ها و درختان بزرگ سال به مقدار آب مختلفی احتیاج دارند.

در انتخاب پایه های انواع هلو چه نکاتی باید رعایت شود؟

بر طبق چگونگی نواحی، وجود داشتن یا نداشتن تنشهای زنده و غیرزنده و قصد و نیت از تولید (بازارهای محلی یا دوردست، کمپوتی یا تازه خوری و غیره)،نوع پایه ها وانواع هلو یا شلیل مناسب انتخاب می شوند. برای مدیریت کردن خوب باغ  و برداشت میوه ، و به دلیل فراوانی انواع هلو و شلیل، بهتر است. ارقام طوری انتخاب شوند که زمانهای محصول برداری مختلفی(زودرس، میان رس، دیررس) داشته باشند. و تاریخ های رسیدن میوه ، لااقل یک هفته با همدیگر فاصله داشته باشند تا از رسیدن میوه ها دریک زمان پیشگیری گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *