بیماری لکه برگی سیگاتوکا موز

بیماری لکه برگی موز

میکوسفرلا شامل گونه های مختلفی است. یکی از گونه های آن لکه برگی موز یا Mycosphaerella musicola می باشد که نوعی پاتوژن گیاه قارچی است که عامل اصلی بیماری لکه برگی Sigatoka در گیاهان موز محسوب می شود. این بیماری از اهمیت اقتصادی بالایی در مناطق مختلف کاشت درختان موز برخوردار است.

خصوصیات لکه برگی موز

بیماری لکه برگ سیگاتوکا که در اثر musicola ایجاد می شود یکی از بیماری های رایج موز می باشد. این پاتوژن را می توان از نظر ریخت شناسی از مایکوسفرلا فیجینز دانست که به دلیل دارا بودن کنیدی و کنیدیوفور باعث بیماری لکه سیاه برگ (BLSD) می شود. M. musicola فاقد دیواره های سلولی ضخیم است و در پایه مخروط پاراکرکوسپورا فیجی وجود دارد. این بیماری به سیگاتوکا (Sigatoka) معروف است. عامل اصلی بیماری گیاهی سیگاتوکا موز قارچی به نام Mycosphaerella musicola می باشد.

نشانه های بیماری لکه برگی موز

علائم اولیه بیماری به صورت لکه های نامشخص طولی و هم راستا با رگبرگ های جانبی و به رنگ زرد روشن می باشد. در ادامه روند بیماری این لکه ها به رنگ قهوه ای تیره در می آیند سپس، مرکز لکه ها به رنگ خاکستری روشن با اندازه 1-2 سانتی متر بر روی سطوح برگ ایجاد می شوند. زمانیکه لکه ها بزرگتر و شدت بیماری بالا باشد، بافت اطراف آنها به رنگ زرد تبدیل شده و می میرند و در اثر آن طیف وسیعی از برگ از بین می رود. چنانچه آلودگی شدید گردد تمامی برگ در مدت زمان کوتاهی از بین می رود.

عوامل توسعه لکه برگی موز

رطوبت و بارندگی دو عامل اصلی در توسعه آلودگی می باشد. عامل آلودگی در بازه های کوتاه توسط کنیدی و آسکسپورها منتشر شده و با کاهش فعالیت برگ های گیاه و پایین آمدن توانایی فتوسنتز سبب کاهش عملکرد محصول، ریز ماندن میوه، نرسیدن یکنواخت میوه و ریزش پیدا کردن میوه های نارس می شود و خسارت زیادی را به بار می آورد.

با توجه به اینکه گیاهان بالغ حداقل به 12 برگ سالم برای تولید و رساندن میوه نیاز دارند وقتی تعدادی از برگها از بین بروند، خوشه های میوه موز اغلب به صورت نرسیده و تنک باقی مانده و عمدتاً ریزش می نمایند. علاوه بر این موزهای غیر خوشه ای (منفرد) هم به صورت زاویه دار و کوچکتر از حد معمول در می آیند. 

لکه برگی توت فرنگی در اثر Mycosphaerella fragariae، لکه برگی موز در اثر Mycosphaerella musicola، لکه برگی روی ساقه کلم بر اثر Mycosphaerella brassica که در زیر مشاهده می نمایید نمونه های دیگری از گونه های میکوسفرلا به شمار می روند.

چرخه بیماری لکه برگی موز

هنگامی که اسپورهای M. musicola روی یک برگ موز مستعد قرار می گیرند با فراهم بودن رطوبت بالا، ظرف سه ساعت جوانه می زنند. این قارچ اسپرماتیوم هایی در اسپرموگونیا، آسکسپورهایی در پریتیسیم (Periticium) و کنیدهایی از نوع Cercospora در اسپورودوکیوم (Sporodocium) به وجود می آورد. دمای مطلوب برای جوانه زنی کنیدیها بین 25-29 درجه سانتی گراد و برای آسکسپورها 25-26 درجه سانتی گراد است.

کنیدیهای حاصل در اسپورودوکیوم سبب ایجاد لکه های بیماری به رنگ قهوه ای در دو سر برگ می گردند که البته در سطح بالایی برگ بیشتر یافت شده و از طریق باد و آب پخش و پراکنده می شوند منتها جوانه زنی آنها تقریباً پنج روز قبل از نفوذ به برگ از راه استوما و از طریق اپیدرم گسترش می یابد. سپس تعداد بیشتری هیفهای آمیزشی با اسپرماتیوم های مساعد در هوای گرم و مرطوب با هم تلفیق شده و پریتیسیم ها را تولید می نمایند و سرانجام آسکسپور آنها به دلیل رطوبت شدید موجود آزاد شده و به وسیله جریان باد به مناطق دور منتشر می گردد ولی کنیدیها در انتشار بیماری منطقه ای حائز اهمیت هستند.

راه های پیشگیری و کنترل بیماری لکه برگی موز

1) رعایت قرنطینه و کنترل علف های هرز

2) حفظ بهداشت و افزایش تهویه از طریق هرس کردن درختان

3) جمع آوری و انهدام برگ های شدیداً آلوده

4) سمپاشی های مکرر در تمام طول سال از طریق محلول بردو – اُکسی کلرور تعلیق شده در روغن های معدنی و مانکوزب برای بیماری سیگاتوکای موز ضروری است و باید هر 3-6 هفته یکبار تکرار گردد.

 

محصولات مرتبط با مقاله
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *