لکه برگی سپتوریایی

معرفی لکه برگی سپتوریایی

سپتوریا قارچ های تولید کننده پیکنیدیا هستند که باعث بیماری های متعدد لکه برگی در محصولات کشاورزی نظیر غلاف، پوشینه گندم و سایر گرامینه ها، لکه برگی کرفس، چغندر، هویچ، کاهو، کدوئیان، گوجه فرنگی، انگور فرنگی، سویا، جعفری، گل مینا و بسیاری از محصولات دیگر می گردند. نام دیگر این بیماری سوختگی خالدار برگ می باشد. این بیماری در بسیاری از نقاط جهان در مزارع کشاورزی قابل مشاهده است و شیوع جهانی دارد. گونه های این قارچ بسیار متعدد می باشند و میزبان های مختلفی را شامل می شوند.

علائم بیماری لکه برگی سپتوریایی

علائم اولیه بیماری ابتدا به صورت لکه های کوچک نامنظم با حاشیه قرمز در هر دو سمت برگ نمایان می شود. این لکه ها به مرور به قهوه ای تیره تبدیل شده و به سرعت انتشار می یابد و تمام سطح برگ را فرا می گیرد. در نهایت روی لکه ها نقاط سیاه رنگ کوچکی (پیکنیدیوم) ظاهر میشود. زمان ظهور این بیماری در میزبان های مختلف، متفاوت می باشد و بستگی به شرایط آب و هوایی و بارندگی دارد.

چرخه زندگی لکه برگی سپتوریایی

قارچ عامل بیماری لکه برگی سپتوریایی، کنیدی های بلند نخی شکل بی رنگ یک یا چند سلولی را در پیکنیدیوم های کُروی سیاه تولید می کنند. زمانیکه این پیکنیدیوم ها خیس می شوند باد کرده و سبب پرتاب شدن یا تراوش کردن کنیدی های ایجاد شده به خارج می گردند. سپس به وسیله باران، آب آبیاری ، ابزار کار و حیوانات گسترش می یابند.

این قارچ به صورت ریسه و کنیدی در پیکنیدیوم بر روی بقایای گیاه بیمار و یا داخل بذر زمستان گذرانی می کند. بذری که آلوده به این قارچ می باشد منجر به آلودگی شدید گیاهچه شده و در نتیجه موجب پوسیدگی و مرگ گیاهچه و ایجاد مایه تلقیح جهت آلودگی های بعدی می گردد. کلیه گونه های این قارچ جهت رشد خود به رطوبت زیاد و درجه حرارت 10-37 درجه سانتی گراد نیاز دارند.

 

مدیریت و کنترل بیماری سپتوریایی

1) جمع آوری بقایای گیاهی از مزرعه و سوزاندن آنها

2) تناوب زراعی 2-3 ساله

3) استفاده از ارقام مقاوم به بیماری

4) استفاده از بذر سالم و غیر آلوده

5) شخم عمیق به منظور دفن بقایای گیاهی باقیمانده

6) استفاده از قارچ کش های مناسب

 

محصولات مرتبط با مقاله
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *