لکه برگی سپتوریایی

معرفی لکه برگی سپتوریایی

سپتوریا قارچ های تولید کننده پیکنیدیا هستند که باعث بیماری های متعدد لکه برگی در محصولات کشاورزی نظیر غلاف، پوشینه گندم و سایر گرامینه ها، لکه برگی کرفس، چغندر، هویچ، کاهو، کدوئیان، گوجه فرنگی، انگور فرنگی، سویا، جعفری، گل مینا و بسیاری از محصولات دیگر می گردند. نام دیگر این بیماری سوختگی خالدار برگ می باشد. این بیماری در بسیاری از نقاط جهان در مزارع کشاورزی قابل مشاهده است و شیوع جهانی دارد. گونه های این قارچ بسیار متعدد می باشند و میزبان های مختلفی را شامل می شوند.

علائم بیماری لکه برگی سپتوریایی

علائم اولیه بیماری ابتدا به صورت لکه های کوچک نامنظم با حاشیه قرمز در هر دو سمت برگ نمایان می شود. این لکه ها به مرور به قهوه ای تیره تبدیل شده و به سرعت انتشار می یابد و تمام سطح برگ را فرا می گیرد. در نهایت روی لکه ها نقاط سیاه رنگ کوچکی (پیکنیدیوم) ظاهر میشود. زمان ظهور این بیماری در میزبان های مختلف، متفاوت می باشد و بستگی به شرایط آب و هوایی و بارندگی دارد.

چرخه زندگی لکه برگی سپتوریایی

قارچ عامل بیماری لکه برگی سپتوریایی، کنیدی های بلند نخی شکل بی رنگ یک یا چند سلولی را در پیکنیدیوم های کُروی سیاه تولید می کنند. زمانیکه این پیکنیدیوم ها خیس می شوند باد کرده و سبب پرتاب شدن یا تراوش کردن کنیدی های ایجاد شده به خارج می گردند. سپس به وسیله باران، آب آبیاری ، ابزار کار و حیوانات گسترش می یابند.

این قارچ به صورت ریسه و کنیدی در پیکنیدیوم بر روی بقایای گیاه بیمار و یا داخل بذر زمستان گذرانی می کند. بذری که آلوده به این قارچ می باشد منجر به آلودگی شدید گیاهچه شده و در نتیجه موجب پوسیدگی و مرگ گیاهچه و ایجاد مایه تلقیح جهت آلودگی های بعدی می گردد. کلیه گونه های این قارچ جهت رشد خود به رطوبت زیاد و درجه حرارت 10-37 درجه سانتی گراد نیاز دارند.

 

مدیریت و کنترل بیماری سپتوریایی

1) جمع آوری بقایای گیاهی از مزرعه و سوزاندن آنها

2) تناوب زراعی 2-3 ساله

3) استفاده از ارقام مقاوم به بیماری

4) استفاده از بذر سالم و غیر آلوده

5) شخم عمیق به منظور دفن بقایای گیاهی باقیمانده

6) اضافه کردن مالچ در اطراف گیاه

7) اجتناب از آبیاری بیش از حد

8) استفاده از قارچ کش هایی نظیر ایپرودیون و کاربندازیم(رورال تی اس)، داکونیل، مانکوزب، بردوفیکس و متالاکسیل

سوالات متداول
 • چه گیاهانی به عنوان میزبانان اصلی بیماری سپتوریایی شناخته می شوند؟

  • گیاهانی نظیر گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان، هویج، چغندر، انگور، کدو، فلفل، گندم و جو، سویا و بسیاری از گیاهان خانواده کدوئیان
  • بیشتر غلات و گرامینه ها
  • سبزیجاتی نظیر کاهو، کرفس و جعفری
  • درختانی همچون تبریزی

 • چه شرایطی موجب گسترش بیماری سپتوریایی می گردد؟

  • رطوبت بالا و محدوده دمایی 10 الی 37 درجه سانتی گراد موجب رشد و توسعه عامل بیماری زا می گردد.

 • عامل بیماری لکه برگی چه قارچی می باشد؟

  • لکه برگی توسط قارچ، سپتوریا ایجاد می شود. سپتوریا یکی از مخرب ترین بیماری های لکه برگی در گونه های مختلف زراعی به شمار می رود. این بیماری اغلب بر روی لایه های زیرین برگ های مسن به وجود می آید. با این حال قادر است در کلیه مراحل رویشی گیاه و بر روی تمامی اندام های هوایی سبب ایجاد خسارت شود.

 • مهم ترین خسارت ناشی از بیماری سپتوریایی به چه صورت می باشد؟

  • خسارت در پسته: گیاه به دلیل کاهش سطح کربوهیدرات توانایی خود را از دست داده، میوه ها پوسیده و از بین می روند.
  • خسارت در گوجه فرنگی: آلودگی بر روی میوه های گوجه فرنگی به ندرت رخ می دهد. اما به دلیل کاهش حجم برگ سبب آفتاب سوختگی میوه ها و کاهش محصول می گردد.
  • خسارت در گندم: به دلیل کاهش سطح فتوسنتز و کاهش میزان جذب کربوهیدراتها در زمان پر شدن دانه موجب کاهش راندمان و کیفیت محصول می گردد. همچنین باعث چروکیده شدن و سبکی دانه ها پیش از پر شدن دانه ها می گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.