آفات اسفناج و روش های مقابله با آنها

اسفناج از جمله سبزیجات محبوب در زراعت کشاورزی به شمار می رود. این محصول به دلیل روز بلند بودن آن در بهار و پاییز کشت می شود. در این حین برخی از حشرات موجب خسارت و زیان به محصول می گردند. شناسایی این گونه حشرات در مراحل اولیه بسیار حائز اهمیت می باشد به گونه ای که با انجام اقدامات لازم می توان تلفات ناشی از اینگونه حشرات زیان آور را به حداقل ممکن رساند.

شته سبز و سیاه اسفناج

شته ها یکی از مهم ترین آفات مزارع اسفناج به شمار می روند. شته ها حشرات بسیار کوچک و به طول 0.3 سانتی متر می باشند. آنها دارای گونه های متنوع و به رنگ های سبز و سیاه در اکثر مناطق کشت سبزی و سایر گیاهان زراعی وجود دارند و از اهمیت اقتصادی فراوانی برخوردار می باشند.

شته ها با مکیدن شیره نباتی گیاه موجب ایجاد پیچیدگی در برگ ها و ایجاد گال بر روی گیاه می گردند. آنها ضمن تغذیه از شیره گیاهی در انتقال بیماری های ویروسی نقش قابل توجهی دارند. همچنین شته ها موجب عدم رشد بوته ها و کاهش تشکیل گل می گردند. 

شته ها در اواسط خرداد ماه به مزارع اسفناج حمله کرده و در طول فصل تابستان خسارت قابل ملاحظه ای را به محصول وارد می سازند. 

شته سبز اسفناج
شته سیاه اسفناج
Previous
Next

بهترین روش برای کنترل آفت شته اسفناج چیست؟

1) جمع آوری و معدوم نمودن برگ های آلوده از مزرعه

2) اجتناب از کاشت گیاهان جاذب شته ها نظیر نعناع، بومادران، شوید و رازیانه

3) اقدام به مبارزه با مورچه ها بعنوان پرورش دهندگان شته ها

4) هرس بخش های پایینی گیاه به منظور کاهش تماس با مورچه ها

5) کنتررل بیولوژیک آفت با استفاده از کفشدوزک ها، بال توری ها و زنبورهای پارازیتوئید

6) پاشیدن آب مخلوط با صابون

7) استفاده از سموم کشاورزی نظیر کونفیدور، دورسبان، دیازینون و استامی پراید

مینوز برگ اسفناج

معدنچی برگ یا مینوز برگ از جمله آفات مهم اسفناج و بسیاری از گیاهان زراعی به شمار می روند. این آفت علاوه بر اسفناج، گیاه چغندر را نیز آلوده می کند از این رو این آفت به عنوان مگس چغندر نیز شناخته می شود. خسارت ناشی از این آفت در فروردین و اردیبهشت به اوج خود رسیده و در صورت عدم کنترل این آفت خسارت جبران ناپذیری به محصول وارد خواهد شد.

مینوزها مگس های سیاهی هستند که در هر دو مرحله بلوغ و لاروی به گیاه صدمه زده و با ایجاد دالان های مارپیچ بر روی برگ ها موجب کاهش رشد و فتوسنتز گیاه و کاهش کمی و کیفی محصول می گردند. بیشترین خسارت ناشی از این آفت مربوط به مرحله لاروی آن می باشد. لارو این آفت پس از خروج از تخم، از برگ های اسفناج تغذیه کرده و موجب سوراخ شدن برگ ها می گردد. از نشانه های بارز آفت مینوز، ایجاد خطوط منحنی سفید رنگ بر روی برگ ها می باشد که گاه به صورت نقطه ای و یا لکه ای بر روی برگ نمایان می گردد.

خصوصیات مورفولوژیک آفت مینوز برگ اسفناج

تخم
تخم ها در ابتدا بسیار کوچک و به طول 0.3- 0.2 میلیمتر و عرض 0.1-0.15 میلیمتر می باشند. تخم ها معمولا بر روی سطح برگ ها توسط ماده ها گذارده می شوند.
لارو
لارو این آفت در ابتدا شفاف و بی رنگ بوده و به تدریج به رنگ زرد متمایل به نارنجی در می آیند. این آفت دارای 3 نسل لاروی است. طول بدن لاروها در حداکثر رشد خود به 3 میلیمتر می رسد.
شفیره
رنگ شفیره ها در ابتدا سبز و سپس به رنگ قهوه ای در آمده و به مرور رنگ بدن آنها به قهوه ای تیره متمایل می گردد. بدن شفیره ها در انتهای قسمت جلویی گرد و انتهای قسمت عقبی باریک می باشد. طول دوره شفیرگی بسته به شرایط محیطی 9 روز می باشد.
حشره بالغ
حشرات بالغ مینوز اسفناج، کوچک و به طول 1 الی 2 میلیمتر و به رنگ سیاه و زرد در مزارع مشاهده می گردند.
Previous
Next

بهترین روش برای کنترل آفت مینوز برگ اسفناج چیست؟

1) استفاده از بذور سالم و عاری از بیماری

2) جمع آوری و از بین بردن بقایای گیاهی آلوده از مزرعه

3) استفاده از واریته های مقاوم

4) رعایت تناوب زراعی

5) بکارگیری روش های طبیعی با استفاده از زنبور های پارازیتوئید (Diglyphus isaea) و  روغن چریش

6) استفاده از حشره کش میکربی Avermectin

7) استفاده از پوشش های توری بسیار ظریف به منظور جلوگیری از تخم گذاری حشرات بالغ آفت

8) استفاده از سموم کشاورزی نظیر کونفیدور، دورسبان، دیازینون و استامی پراید

حلزون و لیسک اسفناج

این آفت یکی از مهم ترین آفات مزارع کشاورزی به شمار می رود. حلزون ها، اغلب در مناطق مرطوب و پر باران به ویژه مناطق شمالی کشور شیوع بیشتری دارند. فعالیت حلزون ها در شب یا اوایل صبح بوده و در طول روز در زیر پناهگاه ها پنهان می شوند. ولی در هنگام بارندگی، آبیاری و یا هوای ابری و مه آلود از پناهگاه ها خارج و شروع به تغذیه از گیاه می نمایند.

با توجه به اینکه خسارت این آفت مانند سایر آفات برگ خوار است و در طول شب به فعالیت می پردازند و از دید کشاورز خارج هستند لذا برای آگاهی از حضور این آفت توجه به مایع مخاطی برجا مانده از حرکت آفت بر روی برگ ها می تواند به شناسایی آنها کمک نماید. این مایع پس از خشک شدن به رنگ نقره ای بر روی سطح برگ قابل مشاهده است.

نحوه خسارت حلزون ها در مزارع اسفناج

گیاه اسفناج در مقابل حمله حلزون ها بسیار آسیب پذیر می باشد. حلزون ها با تغذیه از برگ ها و ساقه ها سبب ایجاد سوراخ هایی بر روی آنها می گردد و از این طریق علاوه بر کاهش رشد و نمو گیاه، شرایط را برای ایجاد آلودگی و بیماری فراهم می سازند.

Previous
Next

بهترین روش برای کنترل حلزون ها و لیسک ها از سطح مزارع اسفناج چیست؟

1) حذف و از بین بردن بقایای گیاهی آلوده از سطح خاک

2) معدوم نمودن علف های هرز

3) شخم زدن زمین زراعی

4) رعایت تناوب زراعی

5) رعایت عمق مناسب کشت

6) کنترل بیولوژیک آفت با استفاده از شکرگرهایی نظیر پرندگان، پسستانداران و دوزیستان

7) کاهش رطوبت (از طریق استفاده از روش قطره ای و تغییر زمان آبیاری از غروب به صبح)

8) استفاده از سموم کشاورزی مناسب نظیر متلانچی، فوسفیت آهن

کرم برگخوار اسفناج (کارادرینا)

کرم برگخوار کارادرینا، یکی از آفات مهم مزارع اسفناج به شمار می رود. این آفت بسیار پلی فاژ بوده و دامنه انتشار وسیعی دارد. این آفت در نواحی مختلف با عناوینی نظیر رهه، راهو، منجه، کوخ و قورت شناخته می شود.

گیاهان میزبان کرم برگخوار کارادرینا

کرم برگخوار کارادرینا بسیاری از گیاهان زراعی (چغندرقند، یونجه، نخود، لوبیا، سویا، پیاز، هویج، بادام زمینی، سیب زمینی، گوجه فرنگی، پنبه، بادمجان، اسفناج، کاهو پیچ، کرفس، شلغم) و برخی از علف های هرز (سلمه ، گل ماهور ، تاج خروس ، خرفه) را مورد حمله قرار داده و سبب ایجاد خسارت قابل توجهی به آنها می گردد. در این بین گیاهانی نظیر چغندرقند، یونجه و ذرت از میزبانان اصلی آفت به شمار می روند.

نحوه خسارت کرم برگخوار کارادرینا

آفت برگخوار کارادرینا در نواحی سردسیری، به صورت شفیره و در نواحی گرمسیری به صورت تمام مراحل زیستی زمستان گذرانی می نماید. همزمان با گرم شدن تدریجی هوا در اواخر اسفند و اوایل فروردین ماه شفیره ها تبدیل به حشرات بالغ شده و به مزارع اسفناج و اکثر گیاهان زراعی حمله می نماید. بیشترین خسارت ناشی از این آفت مربوط به مرحله لاروی آن می باشد. لاروها اغلب از اوایل اردیبهشت تا اواخر مهرماه فعالیت خود را بر روی گیاه میزبان آغاز کرده و با تغذیه از پارانشیم برگ و بافت های جوان گیاه سبب ایجاد حفره هایی در سطح برگ و مشبک شدن آنها می گردند. لاروها علاوه بر کاهش رشد و استقرار گیاه در انتقال بیماری های ویروسی نیز نقش دارند.

با گسترش جمعیت لاروها و شدت آفت، کلیه قسمت های گیاه اعم از برگ ها، رگبرگ ها، ریشه ها و ساقه ها از بین رفته و گیاه دچار خشکیدگی می گردد. خسارت ناشی از این آفت در اواسط خرداد تا مرداد ماه به اوج خود می رسد.

خصوصیات مورفولوژیک آفت کرم برگخوار اسفناج

تخم
تخم های این آفت گرد و کوچک و به قطر 0.5 میلیمتر است. شب پره های ماده تخم های خود را به صورت دستجات 40 الی 50 تایی در سطح زیرین برگ قرار می دهند. رنگ این تخم ها، زرد تا زرد مایل به سبز می باشد. سطح تخم ها از ترشحات حاصل از حشرات ماده پوشیده شده است. حشرات ماده به منظور محافظت از تخم ها، روی آنها را با موهای انتهای بدن خود می پوشاند.
لارو
لارو این آفت معمولا به رنگ سبز روشن بوده که بسته به شرایط محیطی رنگ آنها به صورت قهوه ای، سیاه و سبز تیره قابل مشاهده می باشد. در دو طرف بدن لارو، 3 نوار به رنگ های سفید، نارنجی و سیاه دیده می شود که در نوار تیره روزنه های تنفسی قرار دارند. عموما سطح بدن لاروها بدون مو و حدود 25 الی 30 میلیمتر طول دارند. دوره هر نسل لاروی در دمای 27 درجه سانتی گراد، 24 روز و در دمای 16/7 درجه سانتی گراد، حدود 40 الی 50 روز به طول می انجامد. لاروها در مناطق سردسیری، 2 الی 4 نسل و در مناطق گرمسیری تا 6 نسل در سال دارند.
شفیره
شفیره کارادرینا معمولا به رنگ قهوه ای روشن بوده و طول بدن آنها 12 الی 14 میلیمتر می باشد. در انتهای بدن آنها 4 زائده (دو تا بزرگ و دو تا کوچک) وجود دارد.
حشره بالغ
شب پره ها حشراتی هستند به طول 10 الی 14 میلیمتر. عرض بدن آنها با بال های باز 25 الی 30 میلیمتر می باشد. رنگ بال های جلویی، قهوه ای تا خاکستری و بال های عقبی به رنگ سفید مایل به خاکستری می باشد. انتهای بدن حشرات بالغ پوشیده از مو بوده که به واسطه آن سطح تخم ها را پوشش می دهد.
Previous
Next

بهترین روش برای کنترل کرم برگخوار اسفناج چیست؟

1) شخم عمیق پس از برداشت محصول

2) کشت به موقع و زودهنگام

3) از بین بردن علف های هرز

4) کنترل بیولووژیک آفت با استفاده از دشمنان طبیعی آفت نظیر سن ها، مورچه های قرمز، زنبورها و مگس های پارازیتوئید، بال توری ها، ویروس ها و پرندگان

4) استفاده از سموم کشاورزی نظیر دورسبان، تری کلروفن، سایپرمترین و دیازینون همزمان با تفریخ تخم ها در اوایل اردیبهشت

سوالات متداول
 • مهم ترین آفات شناخته شده اسفناج کدام است؟

  • شته سبز یا سیاه اسفناج
  • مینوز برگ اسفناج
  • حلزون ها و لیسک ها
  • کرم برگخوار کارادرینا اسفناج

 • چگونه می توان آفات مزارع اسفناج را کنترل نمود؟

  کنترل زراعی از طریق رعایت تناوب زراعی و مدیریت بقایای گیاهی و پرهیز از کاشت گیاهان جاذب شته ها

  کنترل بیولوژیک از طریق استفاده از دشمنان طبیعی آفات و بکارگیری تله های توری

  کنترل شیمیایی از طریق استفاده از سموم مناسب در کنترل هر یک از آفات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.