نقش طلائی جلبکهای دریائی بعنوان کود ارگانیک

با افزایش اطلاعات روز افزون انسانها درباره ی دریاها، دستاوردهای زیادی برای بشریت حاصل شده است، یکی از این دستاوردها جلبک ها هستند. جلبکهای میکروسکوپی (ریز جلبکها) از قدیمی ترین ساکنان اقیانوسها و آبهای شیرین می باشند. جلبک ها موجودات فتواتوتروف هستند و تولید کنندگان اصلی مواد آلی در محیط های آبی می باشند. جلبک ها در آبهای سطحی در جاهایی که نور خورشید وجود دارد رشد میکنند.بیشتر آنها توسط قلابهایی به کف اقیانوس ها یا صخره ها محکم چسبیده اند. در اکوسیستم های آبی جلبک ها و فیتو پلانکتون ها بخش مهمی از زنجیره غذایی موجودات آبزی و ماهی ها را تشکیل می دهند. جلبک دریایی عمدتاً به عنوان غذا و دارو برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته اند.
مصرف جلبک دریایی بخاطر تامین پروتئین ها، کربوهیدرات ها، ویتامین ها (ویتامینهای A,C,نیاسین و…) و مواد معدنی مورد نیاز قابل اهمیت است.

کاربردهای جلبک دریائی

جلبکها علاوه بر اینکه در مصارف غذایی کاربرد دارند و مورد استفاده دام و انسانها قرار می گیرند، کاربردهای دیگری نیز دارند که عبارتند از :
1_ تهیه دارو
2_ تصفیه فاضلاب
3_ تولید سوخت
4_ تولید مواد شیمیایی
5_ رنگسازی
6_ کاغذ سازی
7_ صنایع نساجی
8_ تهیه آگار(عصارهٔ خشک جلبک‌های قرمز) و کاراگینان(شیره ای است که از جلبک دریائی قرمز استخراج میشود)

عملکرد جلبک های دریائی در کشاورزی

چهار نوع جلبک دریائی بنامهای جلبک های سبز، جلبک های سبز_آبی، جلبک های قرمز و جلبک های قهوه ای در طبیعت وجود دارند. استفاده از جلبک ها به عنوان کود به قرن نوزده میلادی بر می گردد، که برای اولین بار توسط ساحل نشینان، جلبک های قهوه ای مورد استفاده قرار گرفت. 
امروزه از عصاره ی جلبک دریائی برای مصارف مورد نیاز خاک و در گیاهان زراعی و باغی بصورت محلول پاشی استفاده می کنند. مطالعات مختلف علمی ثابت کرده است که کارائی این محصولات (فرآورده ها) بطور گسترده ای در علوم و صنعت باغبانی مورد استقبال قرار گرفته است، به طوریکه بعد از استفاده از این فرآورده ها، افزایش محصول، افزایش جذب مواد غذائی خاک، افزایش مقاومت به آفات خاص، افزایش جوانه زنی بذر و مقاومت در مقابل یخ زدگی را در پی داشته است. به هر حال، از زمان پی بردن به چنین خواص کارآمدی در جلبک ها، به نظر می رسد با توجه به پیشرفت کشاورزی و آبزی پروری ارگانیک، بازار رو به رشد فزاینده ای داشته باشد. جلبک های دریائی به علت داشتن فسفر، ‌پتاسیم و برخی از عناصر کم مقدار در بسیاری از مناطق ساحلی به عنوان کود بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این جلبک ها را با مواد آلی دیگر مخلوط می کنند و برای حاصلخیزی خاک به کار می برند و تعدادی دیگر را مستقیماً به زمین کشاورزی اضافه می نمایند و اجازه می دهند به مرور زمان پوسیده و مواد آن ها جذب خاک شود. جلبکهای دریائی دارای عناصر مغذی مانند ازت، فسفر، پتاسیم و برخی از عناصر کم مصرف(مورد نیاز گیاهان) هستند از همین رو حائژ اهمیت میباشند.

عوامل طبیعی مانند شوری بالای خاک، مقادیر زیاد شن وماسه و روند کند تجزیه در زمینهای کشاورزی ساحلی مانعی برای گسترش جلبکها محسوب میشود. این عوامل منجر میشود فرمولاسیون های مناسبی از جلبک های دریائی بصورت مایع و پودر محلول در آب برای مصارف کشاورزی استفاده گردد.

ترکیبات هورمونی جلبک دریائی

1. جیبرلین ها
2. اکسین ها
3. سیتوکنین ها
عصاره ی جلبک دریائی سرشار از سیتوکنین، جیبرلین و اکسین میباشد. عصاره ی جلبک دریائی با وجود این ترکیبات رشد گیاهان را تنظیم میکند که باعث طویل شدن سلول، تمایز یابی سلول و تقسیم سلول ها میشود.

مزایای استفاده از کودهای جلبکی

1) مصرف کودهایی که از جلبک ها فرآوری شده اند موجب کاهش بیماری هایی میشود که از کمبود عناصر معدنی مانند منگنز، بور و باریم در گیاهان بوجود می آیند.
2) یکی دیگر از مزایای استفاده از جلبک ها بعنوان کود به دلیل کربوهیدراتهای موجود در عصاره جلبک دریائی است که باعث شده فعالیت میکروارگانیسم ها درون خاک افزایش یابد.
3) از طرفی با بوجود آمدن رقابت از تعداد قارچهای بیماریزای درون خاک کاسته میشود (رقابت در بین گیاهان اغلب در بالاتر از سطح خاک بین شاخ و برگ گیاهان و در زیر خاک بین ریشه ها بر اثر نیاز گیاهان به آب و غذا رخ میدهد، در برخی موارد رقابت به نحوی در بین گیاهان بالا میگیرد که باعث نابودی یکی از طرفین میشود).
4) این جلبکها به دلیل دارا بودن اسیدهای ارگانیک، پلی ساکاریدها، آمینواسیدها و مانیتول برای رشد گیاهان مفید هستند.
5) محاسن دیگر آن این است که کودها فاقد بذر علف های هرز و قارچ ها هستند.

اهمیت استفاده از عصاره ی جلبک دریائی

الف) مهمترین دلیل استفاده از کود های حاوی عصاره ی جلبک دریائی این است که توان گیاهان را برای تحمل تنش های محیطی مانند یخبندان، گرمای شدید، خشکی، شوری، رطوبت و تعرق افزایش میدهد.
ب) یکی دیگر از فوائد آن میتوان به ایجاد اختلال در فعالیت آفات مضر اشاره نمود، با استفاده از کود جلبکی میتوان از حملات حشرات به گیاهان جلوگیری کرد.
ج) افزایش مقاومت گیاهان در برابر بیماریها با تحریک تولید فیتوالکسین ها در گیاهان میشود، فیتو الکسین ها برای گیاهان حائز اهمیت اند زیرا دارای ترکیبات مفیدند و باعث ممانعت گسترش میسلیوم قارچها می شوند. این ترکیبات اغلب در گیاهان و در واکنش به تنشهای غیر زنده (مانند خشکی، سرما و …) و یا زنده (مانند پاتوژن ها و حشرات) تولید می شوند فیتو الکسین ها باعث فعالیت چرخه های متابولیسمی درون گیاه میشوند از این طریق می توانند دفاع خودکار گیاهان در مقابل پاتوژن ها را افزایش دهند، فیتوالکسین از نفوذ پاتوژن ها و قارچ هایی از قبیل Pseudoperonospora cubensis (عامل بیماری سفیدک دروغی) و Sphaerotheca fuliginea (عامل بیماری سفیدک سطحی) در گیاهان جلوگیری می کنند.
د) همچنین باعث افزایش مقاومت گیاهان در برابر سرما میشود.

9 مورد از تأثیرات جلبک دریائی در رشد گیاهان

1) جلبک های دریائی تاثیرات زیادی بروی گیاهان می گذارند یکی از آنها توسعه بهتر ریشه و افزایش جذب آب و املاح معدنی میباشد.
2) همچنین موجب افزایش میزان کلروفیل و سبزینه گیاه میشود.
3) از طرفی باعث تسریع زمان گلدهی و تشکیل میوه در برخی از گیاهان نیز میشوند.
4) جلبک های دریائی موجب افزایش محصول از طریق تاثیر مواد هورمونی موجود در عصاره بخصوص سیتوکنین میشوند.
5) یکی دیگر از تأثیرات آن میتوان به بهبود میوه از نظر میزان محصول، اندازه و کیفیت بخصوص در گوجه فرنگی اشاره نمود.
6) با ایجاد مقاومت بیشتر در برابر استرسهای محیطی و
7) علاوه برآن با افزایش مقاومت گیاهان در برابر آفات و بیماریها
8) باعث بهبود تکثیر در بسیاری از گونه های زراعی نیز میشود.
9) و در آخر باعث بهبود تشکیل گره در برخی گیاهان مانند یونجه میشوند (یونجه برای گیاهی که بعد از آن کاشته میشود مفید است زیرا دارای گره (تثبیت کننده نیتروژن) میباشد. البته برای اینکار یونجه را زمانیکه هنوز عملکرد مناسبی دارد باید زیر خاک فرو برد. اگر مورد حمله علف های هرز قرار گیرد یا در زیرو رو کردن آن تأخیر کنیم دیگر برای گیاه بعدی که میخواهیم بکاریم مفید نخواهد بود).

 

محصولات مرتبط با مقاله

کود های حاوی عصاره ی جلبک دریائی باعث بهبود تکثیر در بسیاری از گونه های زراعی می گردند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *