آفات مزارع شالیزار

برنج یکی از مهم ترین و اصلی ترین اقلام غذایی بعد از گندم به شمار می رود. این محصول همه ساله مورد حمله آفات متعددی قرار می گیرد که به طور چشمگیری بر کیفیت محصول تاثیر می گذارند. در این راستا شناخت ویژگی های مورفولوژیکی آفت و خسارت های وارده ناشی از هر یک از آنها در مزارع شالی می تواند در کنترل و مدیریت آفات کمک شایانی نماید. عدم پیش آگاهی از ویژگی های زیستی آفت و اجرا نکردن روش های صحیح مبارزه موجب گسترش آفات در سطح وسیع گردیده و خسارت فراوانی را به بار می آورد.

 

آفت کرم ساقه خوار برنج

یکی از اصلی ترین و مهم ترین آفات مزارع شالیزار، کرم ساقه خوار برنج می باشد. آفت کرم ساقه خوار در سرتاسر جهان به طور پراکنده وجود دارد و اغلب در مناطق شمالی کشور اعم از مازندران، گیلان و گلستان گزارش شده است. همچنین در بسیاری از استان های اصفهان، آذربایجان شرقی، قزوین و زنجان نیز شیوع دارد.

گونه های مختلف کرم ساقه خوار برنج

1) کرم ساقه خوار زرد

2) کرم ساقه خوار سفید

3) کرم ساقه خوار مخطط یا راه راه

4)  کرم ساقه خوار راه راه با سر تیره

5) کرم ساقه خوار حاشیه طلایی

6) کرم ساقه خوار صورتی

در میان انواع کرم ساقه خوار، ساقه خوار نواری برنج ( Chilo suppressalis Walker) و ساقه خوار زرد برنج (Scirpophaga incertulas Walker ) از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند و عملکرد محصول را به طور چشمگیری کاهش می دهند. در این بین ساقه خوار صورتی دارای اهمیت کمتری بوده و معمولا ساقه های نیشکر را به برنج ترجیح می دهند.

نحوه خسارت کرم ساقه خوار برنج

کرم ساقه خوار، محصول برنج را از مرحله نشاء تا هنگام برداشت برنج مورد حمله قرار داده و همه ساله خسارت زیادی را به محصول وارد می نماید. این آفت در شالیزارهای شمال ایران دارای 3 نسل در سال می باشد. نسل اول این آفت در اردیبهشت و خرداد ماه در مزارعی که زودتر نشاء شده اند به وجود می آید. نسل دوم آفت در زمان خوشه دادن برنج در خرداد و تیر ماه ایجاد می شود. نسل سوم آفت مصادف با برداشت محصول در مرداد و شهریور به وجود می آید و موجب خسارت قابل توجه ای به برنج های دیررس و میان رس می گردد. خسارت وارده طی نسل های دوم و سوم بیشتر است. از این رو می بایست مبارزه با نسل اول به خوبی انجام گیرد تا از بروز آفت به نسل های بعد جلوگیری به عمل آید.

این آفت در فصل زمستان به صورت لارو در علف های هرز خشک حاشیه مزارع و یا در داخل ساقه های باقی مانده و خشک برنج وجود دارد. پروانه های کرم ساقه خوار، شروع به تخم گذاری در زیر برگ های برنج می نمایند. لاروهای ساقه خوار برنج طی دو مرحله بوته های برنج را مورد حمله قرار می دهد. مرحله اول مربوط به خسارت نسل اول حشره است که در مرحله رویشی برنج ایجاد می شود به طوریکه لارو این آفت با تغذیه از پارانشیم گیاه و ایجاد سوراخ در ساقه ها سبب می شود تا بوته های جوان آلوده به تدریج زرد شده و جوانه های مرکزی شروع به خشک شدن نمایند که به اصطلاح به آن dead hearts می گویند. درصورتیکه این آفت در مرحله به خوشه رفتن برنج اتفاق بیافتد دانه ها در خوشه تشکیل نشده و خشک و پوک شدن دانه های برنج را به همراه دارد که به اصطلاح به سفید شدن خوشه ها (white heads) معروف است. علاوه بر این ساقه های آلوده بسیار ضعیف و شکننده شده به گونه ای که با وزش باد شکسته و موجب از بین رفتن ساقه های مجاور می گردد.

بوته های آسیب دیده در مرحله رویشی گیاه اغلب با ایجاد پاجوش ترمیم می شوند. چراکه عکس العمل گیاه در این مرحله به صورت ایجاد ساقه های جانبی نمایان می گردد که بدین ترتیب بوته های آسیب دیده تا حدودی خسارت وارده را جبران می نمایند. اما در صورتیکه حمله آفت مصادف با به خوشه رفتن بوته ها باشد، آنگاه گیاه قادر به جبران خسارت وارده نمی باشد از این رو دانه ای در خوشه تشکیل نشده و خوشه ها خشک و سفید می گردند. 

خشک شدن جوانه های مرکزی در مرحله رویشی
سفید شدن خوشه ها در مرحله زایشی
Previous
Next

خصوصیات مورفولوژیک کرم ساقه خوار برنج

تخم
رنگ تخم ها در ابتدا به رنگ سفید بوده و به تدریج به خاکستری متمایل می گردد. تخم ها به وسیله حشرات ماده به طور دستجات بر روی برگ و در امتداد رگبرگ ها یا روی غلاف برگ قرار می گیرند. حداقل حرارت لازم به منظور تفریخ تخم ها حدود 10 الی 12 درجه سانتی گراد می باشد. با افزایش سن، تخم ها سیاه شده و لارو پوسته تخم را شکافته و از آن خارج می شود.
لارو
لارو این آفت به رنگ کرمی مایل به قهوه ای روشن بوده و در لاروهای مسن به رنگ قهوه ای تیره می باشد. معمولا طول لاروهای بالغ به 17 الی 26 میلیمتر می رسد و عرض آنها حدود 7.2 میلیمتر است. لاروها دارای 5 نوار در سطح پشتی و جانبی بدن خود بوده که 3 نوار در قسمت پشت و 2 نوار دیگر در پهلوها است. رنگ نوار ها به صورت ارغوانی روشن بوده و عموماً نوارهای پشتی کم رنگ تر از نوارهای پهلویی می باشد. دمای بهینه برای رشد لاروها حدود 22 الی 33 درجه سانتی گراد می باشد
شفیره
شفیره ها در بهار و تابستان، بر روی ساقه های باقی مانده برنج در مزارع به وجود می آیند. طول بدن شفیره حدود 12 الی 15 میلیمتر و قطر آن 2.5 میلیمتر می باشد. رنگ بدن آنها در ابتدا قهوه ای روشن بوده و به مرور به قهوه ای تیره تغییر می نماید. شفیره ها دارای دو زاییده قلاب مانند در انتهای بدن خود می باشند. حداقل حرارت لازم جهت شفیره شدن حدود 10 درجه سانتی گراد بوده و در دمای 15 الی 30 درجه سانتی گراد، شفیره ها با سرعت بیشتری رشد می نمایند. حرارت 35 درجه سانتی گراد موجب از بین رفتن آنها می گردد. حدود 6 الی 12 روز طول می کشد تا لارو ها به شفیره تبدیل شوند. روشنایی می تواند به طور مستقیم بر تبدیل کرم به پیله تاثیر بگذارد درحالیکه تاریکی روند به پیله رفتن آن را کند می کند.
حشره بالغ
رنگ بدن پروانه های ماده، زرد روشن و یا متمایل به قهوه ای بوده و پروانه های نر تقریبا به رنگ خاکستری و کمی تیره تر می باشند. در هر دو جنس، رنگ بال های پشتی سفید بوده و روی بال های جلویی لکه های نقره ای رنگ وجود دارد. اندازه شب پره ماده با بال های باز 25 الی 35 میلیمتر بوده و افراد نر کمی کوچکتر و از 20 الی 30 میلیمتر متغیر می باشند.
Previous
Next

مدیریت و کنترل کرم ساقه خوار برنج

1) از بین بردن بقایای گیاهی 

2) آب تخت کردن زودتر زمین

3) استفاده از ارقام زودرس

4) استفاده از تله  های نوری

5) کنترل بیولوژیک با بکارگیری دشمنان طبیعی آفت نظیر زنبور پارازیتویی تریکوگراما Trichogramma brasicae، سن شکارگر Andralus spinidens، سیرسیرک (Gryllus sp)، سوسک دراکولا (از خانواده Staphylinidea) و انواع عنکبوت ها به ویژه Lycosa sp

6) استفاده از سموم کشاورزی نظیر سومیتیون، دورسبان، دیازینون و ایمونیت

آفت کرم برگخوار برنج

کرم سبز برگخواربرنج (Naranga aenescens) یکی از مهم ترین آفات شناخته شده در زراعت برنج محسوب می شود. این آفت به ویژه در نواحی معتدل شمال ایران و در بسیاری از کشورها نظیر ژاپن، فیلیپین، ویتنام، چین و هندوستان شیوع دارد. کرم سبز برگخوار برنج یکی از گونه های خانواده Noctuidae محسوب می شود از این رو به آن نارانگا نیز می گویند. آفت کرم برگخوار برنج برای اولین بار در سال 1350 وارد کشور ایران شد و در نواحی شمالی کشور به ویژه در استان های مازندران و گیلان مشاهده شده است. این آفت پس از کرم ساقه خوار برنج، یکی از آفات خطرناک در زراعت برنج محسوب می گردد.

نحوه خسارت کرم سبز برگ خوار برنج

کرم سبز برگخوار برنج، در تمام مراحل فنولوژیکی گیاه (کلیه مراحل رویشی و زایشی) به مزارع برنج حمله کرده و با تغذیه از پارانشیم گیاه خسارت جدی به نهال های برنج وارد می کند. شرایط مساعد آب و  هوایی و دامنه دمایی 15 الی 30 درجه سانتی گراد موجب تشدید خسارت ناشی از این آفت می گردد. مهم ترین خسارت این آفت مربوط به مرحله لاروی آن می باشد.

خصوصیات مورفولوژیک کرم سبز برگخوار برنج

تخم
رنگ تخم ها در ابتدا زرد روشن بوده و طی مدتی هاله ای قهوه ای رنگ اطراف آن را فرا می گیرد. تخم ها تقریباً کروی شکل و به قطر 0.4 میلیمتر می باشند. تخم ها اغلب بر روی برگ های انتهایی گیاه در یک یا دو ردف گذاشته می شوند و شامل دستجات یک الی چند عددی هستند. تفریخ تخم ها در دمای 19.4 درجه سلسیوس 5 الی 6 روز و در دمای 29.3 درجه سلسیوس 3 الی 4 روز به طول می انجامد.
لارو
لاروهای این آفت به رنگ سبز و سر آنها سبزمایل به زرد می باشد. سطح بدن لاروها از دو نوار سفید رنگ در قسمت پهلویی و نوارهایی در طول بدن و ناحیه پشتی تشکیل شده است. این آفت دارای 5 سن لاروی است به طوریکه هر سن برای تکمیل رشد خود به 3 الی 6 روز زمان نیاز دارد. حرکت این لاروها در سطح برگ به صورت موجی شکل بوده و اندازه لاروهای کامل تا 25 میلی متر می رسد.
شفیره
شفیره های نسل دوم بهاره و تابستانه (بدون دیاپوز) در ابتدا به رنگ سبز روشن بوده و به تدریج به رنگ قهوه ای روشن در می آیند. اما شفیره های نسل سوم پاییزه و زمستانه (با دیاپوز) به رنگ قهوه ای سوخته و کشیده می باشند. معمولا 2 تا 3 قلاب در انتهای بدن شفیره ها وجود دارد. طول دوره شفیرگی 4 الی 8 روز می باشد.
حشره بالغ
حشرات کامل کرم سبز برگخوار برنج از لحاظ رنگ بال و اندازه متفاوت می باشند. شب پره های ماده به رنگ زرد روشن تا نارنجی بوده و دارای لکه های تیره رنگ در قسمت هایی از بال های جلویی خود هستند. درحالیکه حشرات نر به رنگ قهوه ای مایل به قرمز بوده و قسمت بال جلویی و قفسه سینه و سر به رنگ زرد تیره تا قرمز مایل مات به قهوه ای است. بر روی بال های جلویی حشرات نر سه خط شکسته و موازی به شکل عدد 8 دیده می شود و عرض بدن با بال باز حدود 16 میلیمتر می باشد. طول عمر پروانه های ماده بین 1 الی 13 روز و در پروانه های نر بین 1 الی 9 روز متفاوت می باشد.
Previous
Next

مدیریت و کنترل کرم سبز برگخوار برنج

1) شخم زمستانه

2) عدم استفاده بی رویه از کودهای ازته

3) کنترل بیولوژیک با بکارگیری دشمنان طبیعی آفت نظیر زنبور پارازیتویی تریکوگراما Trichogramma brasicae، سن شکارگر Andralus spinidens، سیرسیرک (Gryllus sp)، سوسک دراکولا (Paederus fuscipes) و انواع عنکبوت ها به ویژه Lycosa sp

4) در صورت طغیان آفت استفاده از سموم کشاورزی نظیر دیازینون، دورسبان، گرانول و سومیتیون به مقدار لازم توصیه می شود.

 

آفت مگس خزانه برنج (Hydrellia philippina Ferino)

یکی دیگر از آفات مهم مزارع شالیزار، مگس خزانه نام دارد که از خانواده Ephydra afghanica به شمار می رود. این آفت برای اولین بار در سال 1362 در اصفهان گزارش شده است و همواره در کلیه مناطق برنجکاری ایران شیوع دارد. این آفت در خزانه های برنج شمال کشور دارای یک نسل و در سایر مناطق برنجکاری یک تا دو نسل در خزانه دارد. مگس خزانه در استان اصفهان دارای 4 نسل در سال بوده که نسل اول و دوم به ترتیب از اوایل و اواخر خرداد ماه و نسل سوم و چهارم از اواخر تیر و اواسط مرداد ماه ظاهر می گردد. در برخی از سالها خسارت ناشی از این آفت به قدری گزارش شده که سبب خزانه گیری مجدد یا تجدید کشت می گردد.

نحوه خسارت مگس خزانه برنج

مگس خزانه زمستان را به صورت تخم در درون خاک و بقایای گیاهی سپری می کند. پس از ایجاد خزانه فعالیت حشرات بالغ در مزارع برنج آغاز شده و ماده ها شروع به گذاشتن تخم به صورت انفرادی در سطح روئی برگ می نمایند.

لارو این آفت در مناطق برنجکاری شمال کشور فعالیت خود را از اوایل تا اواسط اردیبهشت ماه آغاز کرده و با تغذیه از ریشه و برگ های مرکزی گیاه موجب زرد و پژمرده شدن آنها می گردد. این آفت پس از انتقال نشاء به زمین اصلی همچنان به فعالیت خود ادامه داده و موجب پوسیدگی گیاهچه ها و از بین رفتن کامل آنها می گردد.

Previous
Next

خصوصیات مورفولوژیک مگس خزانه برنج

تخم
رنگ تخم ها در ابتدا به رنگ سفید و به صورت بیضی شکل است. اندازه هر تخم 0.65-0.2 میلیمتر می باشد. دوره جنینی تخم 2 تا 6 روز می باشد.
لارو
لاروهای این آفت به صورت استوانه ای شکل هستند. در ابتدا به رنگ کرم روشن و به اندازه یک میلیمتر می باشند. به تدریج لاروها به رنگ زرد در آمده و اندازه آنها تا 12 میلیمتر می رسد.
شفیره
شفیره ها معمولا به رنگ قهوه ای بوده و دارای دو زائده قلاب مانند هستند که به واسطه آن به ریشه های برنج در خزانه متصل می گردند. طول دوره شفیرگی حدود 5 الی 10 روز می باشد.
حشره بالغ
رنگ بدن حشرات بالغ قهوه ای تیره بوده و سر آن عریض و به طول 4 میلیمتر می باشد. بر روی بدن آن گویا گرد خاکستری رنگی پاشیده شده است. بال های آن به رنگ زرد و شاخکها از موهای کرکدار پوشیده شده است. مدت زمان لازم تا تشکیل حشره بالغ بین 16 الی 19 روز می باشد.
Previous
Next

مدیریت و کنترل مگس خزانه برنج

1) عدم استفاده از خزانه سنتی

2) استفاده از پوشش پلاستیکی در تهیه نشاء در خزانه

3) قطع کردن آب خزانه به مدت 24 ساعت و سپس خشکاندن آب خزانه در شب و آبیاری ملایم کمتر از یک سانتی متر در روز به مدت دو روز

4) کاهش تخم ریزی از طریق تخلیه آب در فواصل 3 الی 4 روز در طول 30 روز اول پس از نشاء

5) استفاده از پوشش هایی نظیر سرخس آبی به نـام Salvinia molesta در سطح آب 

6) کشت مستقیم بذر به جای نشاء کاری

7) کشت متراکم 

8) کنترل بیولوژیکی آفت از طریق بکارگیری زنبورهای پارازیتوئید خانواده Pteromalidae بنام Urolepis  sp.

9) استفاده از سموم کشاورزی نظیر دیازینون 60 درصد به نسبت 1 تا 2 در هزار

آفت سن برنج

یکی دیگر از آفات مزارع برنج، سن ها از خانواده Pentatomidae می باشند که در انواع سن های سبز (nezara viridula)، سن های سیاه (Scotinophara Coaratata) و سن های قهوه ای یا زرد مایل به سبز (Leptocorisa acuta) در مزارع برنج مشاهده می شوند. این آفت بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا بوده و در بسیاری از نقاط جهان پراکنده است و خسارت فراوانی را به محصولات کشاورزی وارد می کند.

Previous
Next

نحوه خسارت آفت سن برنج 

سن ها اغلب در مرحله گلدهی به محصول خسارت وارد می کنند. این آفت با تغذیه از شیره نباتی گیاه موجب تضعیف رشد رویشی و تغییر رنگ گیاه می گردد. علائم خسارت ابتدا به صورت زرد شدن برگ ها و شاخه ها نمایان می گردد که به تدریج و با گسترش آفت شاهد تغییر شکل مزرعه به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و سپس از بین رفتن دانه ها خواهیم بود. این آفت به عنوان ناقل بیماری های ویروسی نیز شناخته می شود. خسارت ناشی از این آفت در مکان هایی با بارندگی مکرر و دارای رطوبت بالا بیشتر است. با توجه به تاثیر مخرب این آفت بر عملکرد گیاه باید به محض مشاهده اولین علائم اقدام به کنترل آن کرد.

خصوصیات مورفولوژیک سن برنج

تخم
سن های سیاه دارای تخم هایی به طول یک میلی متر بوده و رنگ آن در ابتدا به رنگ سبز می باشد. تفریخ تخم ها حدود 3 الی 5 روز به طول می انجامد. سن های گونه leptocorisa acuta دارای تخم هایی بیضی شکل و به رنگ تیره بوده و قسمت بالایی آن صاف است.
پوره
رنگ پوره های سن سیاه در ابتدا قهوه ای است. فرآیند پوست اندازی در طی 4 الی 5 روز انجام می گیرد. حدود 25 الی 30 روز طول می کشد تا پوره ها به حشره بالغ تبدیل شوند. پوره های گونه قهوه ای در ابتدا به رنگ سبز و پاهایی بلند و باریک می باشد. این نوع از پوره ها حدود 20 روز طول می کشد تا به بلوغ کامل برسند.
حشره بالغ
حشرات بالغ سن سیاه دارای خطوطی به رنگ زرد در پشت خود می باشند. ماده ها دارای شکمی گرد بوده درحالیکه حشرات نر شکمی صاف و اندازه آنها کوچکتر از ماده ها است. این حشرات قادر به تخم گذاری تا 3 بار بر روی گیاه می باشند و طول عمر آنها حدود 22 روز است. حشرات بالغ گونه leptocorisa acuta دارای پاهای باریک و بلند و به رنگ زرد مایل به سبز می باشند. طول بدن آنها حدود 2 الی 3 سانتی متر می باشد.
Previous
Next

مدیریت و کنترل آفت سن برنج

1) رعایت تناوب زراعی و اجتناب از کاشت مجدد برنج در طی یک فصل زراعی

2) عدم استفاده از ارقام دیررس به دلیل آسیب پذیری بالا به آفت مذکور

3) مدیریت سن برنج خارج از فصل کشت و در سایر پوشش های گیاهی 

4) بکارگیری قارچ هایی نظیر Metarhizium، Beauvevia bassiana

5) معدوم نمودن و از بین بردن علف های هرز

6) شخم زدن زمین

7) کنترل بیولوژیکی آفت از طریق بکارگیری شکارگرهایی نظیر عنکبوت ها، ملخ ها و سایر حشرات.

8) استفاده از سموم کشاورزی نظیر سومیتیون و دلتامترین

آفت آبدزدک برنج

آبدزدک با نام علمی Gryllotalpa gryllotgipa یکی از آفات مهم برنج به شمار می رود. این آفت با حرکت خود در زمین های تازه شخم خورده و نرم سبب ایجاد سوراخ در مرز کرت های مزارع شالیزار و خارج شدن آب از کرت ها شده و از این نظر به آبدزدک مشهور است. در قدیم از این آفت به نام زمین ‌سُنب و زمین‌سنبه یاد شده است. این آفت در بسیاری از مناطق برنجکاری شمال ایران و در بخش هایی از اروپا و غرب آسیا رواج دارد. 

این حشرات همه چیزخوار هستند و با قطع و جویدن ریشه و طوقه گیاه خسارت جدی به محصول وارد می سازند. این آفت در طول روز در داخل دالان های ایجاد شده در زیر زمین به سر می برد و با فرا رسیدن شب از آن خارج و شروع به فعالیت در سطح مزارع می نماید.

نحوه خسارت آبدزدک برنج

آبدزدک ها زمستان را به صورت شفیره و یا حشره کامل در عمق 30 الی 100 سانتی متری خاک به سر می برند و با فرا رسیدن فصل بهار فعالیت خود را بر روی گیاه آغاز می نمایند. این حشرات با حرکت خود در داخل خاک موجب پدید آمدن حفره های زیرزمینی می گردند این امر سبب برهم خوردن خاک اطراف ریشه شده و به دلیل عدم تماس خاک با ریشه و خارج شدن آب از دسترس آن خشکی گیاه را در پی خواهد داشت. علاوه بر این حشرات بالغ با جویدن ریشه و طوقه گیاه موجب از بین رفتن کامل گیاه می گردند. لارو این آفت نیز در سنین پایین تنها از پارانشیم گیاه تغذیه می کند و در سنین بالاتر با تغذیه از اندام های هوایی سبب از بین رفتن کامل گیاه می گردد. درصورت تشدید خسارت بیش از 50 درصد از نشاء های کشت شده و گیاهچه های جوان از بین می روند.

خصوصیات مورفولوژیک آفت آبدزدک برنج

تخم
تخم ها به صورت بیضی شکل و به رنگ سفید بوده و طول آنها حدود 3 الی 4 میلیمتر می باشد. معمولا ماده ها تخم هایی با دستجات 300 الی 600 عددی در درون خاک می گذارند.
پوره
حدود 2 الی 3 هفته طول می کشد تا پوره ها از تخم خارج شوند. پوره ها حشرات کوچکی هستند که بسیار شبیه حشرات کامل می باشند با این تفاوت که بال های آن به طور کامل رشد نکرده و جثه آنها کوچک است. این حشره 5 سن پورگی دارد.
حشره کامل
حشرات بالغ به رنگ قهوه ای و به طول 4 الی 5 سانتی متر بوده که گاهی طول آنها به 10 سانتی متر نیز می رسد. این حشرات استوانه ای شکل هستند و بخش جلویی بدن آنها ضخیم و بزرگ و پاهای جلویی آن سخت و قوی است. بال های جلویی آنها کوتاه و چرمی بوده و روی شکم و سینه را می پوشاند. بال های عقبی غشایی و پهن بوده و دارای رگ های شعاعی می باشد. در انتهای بدن آنها یک جفت قلاب انبرک مانند قرار دارد. این حشره هر 2 سال یکبار تولید نسل می نماید.
Previous
Next

مدیریت و کنترل آفت آبدزدک برنج

به منظور کنترل این آفت لازم است تا روش های شیمیایی همراه با روش های زراعی و مکانیکی صورت گیرد.

1) شخم زدن اراضی به منظور از بین بردن تخم ها و پوره ها

2) غرقاب نمودن زمین و در نهایت معدوم نمودن آفت به وسیله سموم کشاورزی نظیر سوین و دیپترکس به میزان 3 کیلوگرم در هکتار

3) به دام انداختن حشرات بالغ به واسطه قرار دادن قوطی های حاوی روغن موتور یا نفت در سطح خاک (به گونه ای که لبه قوطی ها هم سطح و یا پایین تر از سطح خاک قرار داشته باشد)

4) ایجاد گودال هایی به عمق 20 الی 30 سانتی متر در اوایل پاییز و در اطراف مزارع آلوده و سپس پر کردن آن با مخلوطی از خاکبرگ و کود دامی تازه (به گونه ای که سطح کود اندکی بالاتر از سطح خاک قرار داشته باشد.)

سوالات متداول
 • مهم ترین آفات شناخته شده برنج کدام است؟

  • آفت کرم ساقه خوار برنج
  • آفت کرم برگخوار برنج
  • آفت مگس خزانه برنج

 • به منظور کاهش تکثیر آفات در شالیزارها چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

  • عدم استفاده بی رویه از کودهای ازته
  • استفاده از ارقام اصلاح شده برنج
  • کشت زودهنگام برنج و استفاده از پوشش پلاستیکی در تهیه نشاء در خزانه
  • سمپاشی خزانه ها به صورت همگانی
  • عدم استفاده از سموم کلره در داخل خزانه
  • برداشت محصول از پایین و نزدیک طوقه گیاه (به منظور جلوگیری از برجا ماندن لاروهای زمستان گذران در مزرعه)

 • عوامل بیولوژیکی موثر در کنترل آفات برنج شامل چه مواردی می شود؟

  • عنکبوت ها که نقش موثری در کنترل آفت ساقه خوار نواری برنج دارد.
  • انواع سن های گیاهی و آبزی که با تغذیه از لارو شب پره ها، تخم حشرات و زنجره ها موجب کاهش جمعیت آفات می گردند.
  • گوشخیزک ها که از طریق سوراخ های ایجاد شده توسط ساقه خوارها از لارو این آفت تغذیه کرده و موجب کاهش آنها می گردد.
  • سنجاقک ها که موجب نابودی بسیاری از زنجره ها از سطح مزارع برنج می گردند.
  • زنبورهای پارازیت که نقش بسزایی در تقلیل آفات مهم مزارع برنج دارند.
  • از دیگر عوامل بیولوژیکی موثر می توان به انواعی از سوسک ها، سیرسیرک ها و ملخ های شاخک بلند، دعاخوان ها و کفشدوزک ها اشاره نمود.

محصولات مرتبط با مقاله
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.