مهم ترین آفات بادام زمینی و روش های کنترل آنها

کشت بادام زمینی با توجه به سودآوری بالا و منبع بسیار عالی پروتئین در جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. یکی از مسائل اصلی در تولید محصولی با کیفیت، شناسایی گونه های مختلف حشرات در مراحل اولیه آلودگی می باشد. آگاهی از خصوصیات و نحوه خسارت هر یک از آفات تاثیر ویژه ای در کنترل به موقع و کاهش تلفات کمی و کیفی محصول به همراه دارد.

کرم برگخوار بادام زمینی (پروانه کارادرینا)

آفت لارو برگخوار جزء مهم ترین آفات بادام زمینی در مناطق شمالی کشور از جمله گیلان و آستانه اشرفیه به شمار می رود. لاروهای برگخوار در دو نوع گونه Helicoverpa armigera و Spodoptera exigua وجود دارند. این آفت بسیار پلی فاژ بوده و دامنه انتشار وسیعی دارد. این آفت در نواحی مختلف با عناوینی نظیر رهه، راهو، منجه، کوخ و قورت شناخته می شود.

گونه Helicoverpa armigera
گونه Helicoverpa armigera
گونه Spodoptera exigua

گیاهان میزبان کرم برگخوار کارادرینا

کرم برگخوار کارادرینا بسیاری از گیاهان زراعی (چغندرقند، یونجه، نخود، لوبیا، سویا، پیاز، هویج، بادام زمینی، سیب زمینی، گوجه فرنگی، پنبه، بادمجان، اسفناج، کاهو پیچ، کرفس، شلغم) و برخی از علف های هرز (سلمه ، گل ماهور ، تاج خروس ، خرفه) را مورد حمله قرار داده و سبب ایجاد خسارت قابل توجهی به آنها می گردد. در این بین گیاهانی نظیر چغندرقند، یونجه و ذرت از میزبانان اصلی آفت به شمار می روند.

نحوه خسارت کرم برگخوار کارادرینا

آفت برگخوار کارادرینا در نواحی سردسیری، به صورت شفیره و در نواحی گرمسیری به صورت تمام مراحل زیستی زمستان گذرانی می نماید. همزمان با گرم شدن تدریجی هوا در اواخر اسفند و اوایل فروردین ماه شفیره ها تبدیل به حشرات بالغ شده و به مزارع بادام زمینی و اکثر گیاهان زراعی حمله می نماید. بیشترین خسارت ناشی از این آفت مربوط به مرحله لاروی آن می باشد. لاروها اغلب از اوایل اردیبهشت تا اواخر مهرماه بر روی بوته های بادام زمینی مستقر شده و با تغذیه از پارانشیم برگ و بافت های جوان گیاه سبب ایجاد حفره هایی در سطح برگ و مشبک شدن آنها می گردند. لاروها علاوه بر کاهش رشد و استقرار گیاه در انتقال بیماری های ویروسی نیز نقش دارند.

با گسترش جمعیت لاروها و شدت آفت، کلیه قسمت های گیاه اعم از برگ ها، رگبرگ ها، ریشه ها و ساقه ها از بین رفته و گیاه دچار خشکیدگی می گردد. خسارت ناشی از این آفت در اواسط خرداد تا مرداد ماه به اوج خود می رسد.

خصوصیات مورفولوژیک آفت کرم برگخوار بادام زمینی

تخم
تخم های این آفت گرد و کوچک و به قطر 0.5 میلیمتر است. شب پره های ماده تخم های خود را به صورت دستجات 40 الی 50 تایی در سطح زیرین برگ قرار می دهند. رنگ این تخم ها، زرد تا زرد مایل به سبز می باشد. سطح تخم ها از ترشحات حاصل از حشرات ماده پوشیده شده است. حشرات ماده به منظور محافظت از تخم ها، روی آنها را با موهای انتهای بدن خود می پوشاند.
لارو
لارو این آفت معمولا به رنگ سبز روشن بوده که بسته به شرایط محیطی رنگ آنها به صورت قهوه ای، سیاه و سبز تیره قابل مشاهده می باشد. در دو طرف بدن لارو، 3 نوار به رنگ های سفید، نارنجی و سیاه دیده می شود که در نوار تیره روزنه های تنفسی قرار دارند. عموما سطح بدن لاروها بدون مو و حدود 25 الی 30 میلیمتر طول دارند. دوره هر نسل لاروی در دمای 27 درجه سانتی گراد، 24 روز و در دمای 16/7 درجه سانتی گراد، حدود 40 الی 50 روز به طول می انجامد. لاروها در مناطق سردسیری، 2 الی 4 نسل و در مناطق گرمسیری تا 6 نسل در سال دارند.
شفیره
شفیره کارادرینا معمولا به رنگ قهوه ای روشن بوده و طول بدن آنها 12 الی 14 میلیمتر می باشد. در انتهای بدن آنها 4 زائده (دو تا بزرگ و دو تا کوچک) وجود دارد.
حشره بالغ
شب پره ها حشراتی هستند به طول 10 الی 14 میلیمتر. عرض بدن آنها با بال های باز 25 الی 30 میلیمتر می باشد. رنگ بال های جلویی، قهوه ای تا خاکستری و بال های عقبی به رنگ سفید مایل به خاکستری می باشد. انتهای بدن حشرات بالغ پوشیده از مو بوده که به واسطه آن سطح تخم ها را پوشش می دهد.
Previous
Next

بهترین روش برای کنترل کرم برگخوار بادام زمینی چیست؟

1) شخم عمیق پس از برداشت محصول

2) کشت به موقع و زودهنگام

3) از بین بردن علف های هرز

4) کنترل بیولووژیک آفت با استفاده از دشمنان طبیعی آفت نظیر سن ها، مورچه های قرمز، زنبورها و مگس های پارازیتوئید، بال توری ها، ویروس ها و پرندگان

4) استفاده از سموم کشاورزی نظیر دورسبان، تری کلروفن، سایپرمترین و دیازینون همزمان با تفریخ تخم ها در اوایل اردیبهشت

کنه تارتن دو کله ای (Tetranychus urticae)

کنه تارتن دو کله ای یا کنه دو نقطه ای یکی از رایج ترین آفات در محصولات زراعی نظیر بادام زمینی به شمار می رود. این آفت بسیار پلی فاژ بوده و در بسیاری از مناطق مختلف جهان شیوع دارد.

کنه های تارتن به دلیل دامنه میزبانی وسیع و تولید مثل بالا و مقاومت در برابر بسیاری از سموم دفع آفات بسیار حائز اهمیت می باشند. به گونه ای که در صورت عدم کنترل به موقع خسارت فراوانی را به محصول وارد می سازند.

از مهم ترین میزبانان این آفت می توان به تعدادی از محصولات زراعی نظیر لوبیا، سویا، بادام زمینی، گوجه فرنگی، خیار، هندوانه، خربزه، بادمجان، ذرت، پنبه و برخی از درختان میوه نظیر گردو، سیب، گیلاس، آلو، آلبالو و سبزیجات و گیاهان زینتی اشاره نمود.

نحوه خسارت کنه تارتن دو کله ای

بادام زمینی اغلب در مرحله 2 الی 3 برگی نسبت به خسارت این آفت از حساسیت بالایی برخوردار است. T. urticae با استفاده از قطعات دهانی خود به سلول های گیاه نفوذ کرده و از بافت های گیاه به ویژه زیر برگ ها تغذیه می نماید.

این آفت با تغذیه از برگ ها و ایجاد تارهایی در بخش زیرین برگ موجب کاهش فتوسنتز و رشد و نمو گیاه می گردد. در اثر تغذیه کنه ها از سلول های گیاهی، لکه های زرد رنگی کلیه سطح برگ را فرا می گیرند. این لکه ها به تدریج به رنگ قرمز و قهوه ای در آمده و در نهایت گیاه توانایی خود را از دست داده، خشک و بر روی زمین می ریزد. کنه تارتن دو کله ای افزون بر برگ ها به ساقه ها و حتی میوه و گل نیز آسیب می رساند و خسارت زیادی را متحمل می گرداند.

کنه تارتن دو کله ای در شرایط گرم و خشک و دامنه دمایی 30 الی 32 درجه سانتی گراد بیشترین خسارت را به محصول وارد می کند. حداکثر خسارت ناشی از این آفت در اواخر مرداد تا اوسط شهریور ماه می باشد. این آفت در انتقال بسیاری از بیماری های ویروسی نیز نقش قابل توجهی دارد.

خصوصیات مورفولوژیک آفت کنه تارتن دو کله ای

تخم
تخم ها گرد و کوچک و به رنگ سفید و قطر 0.1 میلیمتر می باشند. تخم گذاری معمولا بر روی قسمت تحتانی برگ های گیاه میزبان و به صورت دستجات 40 الی 80 تایی انجام می شود. ماده های بالغ در طی دوره زندگی 30 روزه خود قادر به ایجاد بیش از 100 عدد تخم می باشند. تفریخ تخم ها بسته به درجه حرارت حدود 12 الی 15 روز صورت می گیرد.
لارو
لارو این آفت بسیار کوچک و به رنگ زرد روشن، بیضی شکل و قطر 0.1 میلیمتر با 3 جفت پا می باشد.
پوره
کنه ها دو مرحله پورگی (پروتونیمف و دوتنیمف) را طی می کنند. مرحله پروتونیمف پس از استراحت اول آغاز شده و پوره ها نسبت به لاروها دارای رنگ تیره تر و اندازه بزرگ تر و 4 جفت پا می باشند. مرحله دوتنیمف پس از استراحت دوم شروع شده و از لحاظ شکل ظاهری به جز رنگ بدن) مشابه حشره بالغ می باشند. در این دو مرحله کنه ها شروع به تغذیه از برگ های گیاه میزبان نموده و پس از رشد و نمو به مرحله بزرگسالی می رسند.
حشره بالغ
حشرات ماده بدنی بیضی شکل و به طول 0.3-0.5 میلیمتر دارند. معمولا افراد نر کوچکتر از ماده ها و بدن آنها کشیده تر و از بالا به شکل مخروطی می باشند. رنگ عمومی بدن آنها بسته به فصول مختلف سال متفاوت و می تواند از زرد کم رنگ تا نارنجی، سبز روشن تا تیره، قرمز و قهوه ای باشد. معمولا در نزدیکی قسمت جلویی بدن دو نقطه تیره رنگ مشاهده می گردد که نشان دهنده چشم های آن است. رنگ بدن این حشرات در فصول سرد سال به صورت قرمز آجری قابل مشاهده است. طول استایلت (قطعات دهانی) کنه ها حدود 100 الی 150 میکرون بوده و دارای 4 جفت پا می باشند. رشد و نمو از تخم تا حشره بالغ حدود 1 الی 2 هفته به طول می انجامد.
Previous
Next

بهترین روش برای کنترل کنه تارتن دو کله ای بادام زمینی چیست؟

1) استفاده از واریته های مقاوم

2) جمع آوری و از بین بردن بقایای کنه از روی گیاه

3) انجام شخم پائیزه تا عمق حداقل 10 سانتی متری خاک

4) استفاده از آبیاری بارانی در اواخر بهار و تابستان

5) کنترل بیولوژیک آفت با استفاده از کنه شکارگر از خانواده Phytoseiidae

6) استفاده از سموم حشره کش نظیر نئورون، آبامکتین، اُمالیت و دانیتل

آفت راب خاکستری (Parmacella ibera Eichw) و راب زرد (Agriolimax agrestis)

حلزون های راب لیسک به عنوان رایج ترین آفات در محصولات کشاورزی استان های شمالی کشور به شمار می روند. این آفت در نواحی ساحلی به رنگ خاکستری و در ارتفاعات چالوس به رنگ زرد مشاهده می شود. این آفت در مناطق گرم و خشک و یخبندان فعالیت چندانی ندارند اما با فراهم شدن شرایط مناسب آب و هوایی و معتدل شدن هوا اغلب در شهریور ماه فعالیت خود را بر روی میزبان های خود آغاز می نمایند. این آفت اغلب در هنگام شب و اوایل صبح فعال بوده و در طول روز در زیر پناهگاه ها پنهان می شوند. ولی در هنگام بارندگی، آبیاری و یا هوای ابری و مه آلود مجددا از پناهگاه ها خارج و شروع به تغذیه از گیاه می نمایند.

با توجه به اینکه خسارت این آفت مانند سایر آفات برگ خوار است و در طول شب به فعالیت می پردازند و از دید کشاورز خارج هستند لذا برای آگاهی از حضور این آفت توجه به مایع مخاطی برجا مانده از حرکت آفت بر روی برگ ها می تواند به شناسایی آنها کمک نماید. این مایع پس از خشک شدن به رنگ نقره ای بر روی سطح برگ قابل مشاهده است.

نحوه خسارت لیسک ها در مزارع بادام زمینی

لیسک ها با تغذیه از برگ ها و ساقه ها سبب ایجاد سوراخ هایی بر روی آنها می گردد و از این طریق علاوه بر کاهش رشد و نمو گیاه، شرایط را برای ایجاد آلودگی و بیماری فراهم می سازند.

بهترین روش برای کنترل حلزون ها و لیسک ها از سطح مزارع بادام زمینی چیست؟

1) حذف و از بین بردن بقایای گیاهی آلوده از سطح خاک

2) معدوم نمودن علف های هرز

3) شخم زدن زمین زراعی

4) رعایت تناوب زراعی

5) رعایت عمق مناسب کشت

6) کنترل بیولوژیک آفت با استفاده از شکرگرهایی نظیر پرندگان، پسستانداران و دوزیستان

7) کاهش رطوبت (از طریق استفاده از روش قطره ای و تغییر زمان آبیاری از غروب به صبح)

8) استفاده از سموم کشاورزی مناسب نظیر متلانچی، فوسفیت آهن

سوسک دانه خوار بادام زمینی

سوسک دانه خوار بادام زمینی با نام علمی caryedon palestinicus southgate یکی از مهم ترین آفات شناخته شده در نواحی گرمسیری و مناطق جنوبی کشور به شمار می رود. سوسک های دانه خوار در طبقه بندی رده حشرات (Insecta) از راسته سخت بالیپوشان (Coleoptera) و خانواده (Bruchidae) قرار می گیرند.

این آفت دانه های بادام زمینی را در طی دوران انباردهی و همچنین در دوره رشد و نمو به شدت مورد حمله قرار می دهد. سوسک های ماده حدود 40-50 تخم در میان دانه ها می گذارند. پس از آنکه تخم ها باز می شوند لاروهای جوان بیرون می آیند و بلافاصله شروع به سوراخ کردن پوست بادام زمینی می کنند و خودشان را به سرعت به دانه ها می رسانند. این لاروها در طول زندگی خود از محتویات دانه ها تغذیه می کنند و پس از 4 بار پوست اندازی تبدیل به شفیره و حشره کامل می شوند. طول زندگی این آفت از تخم تا حشره کامل حدود 2 تا 4 ماه می باشد و از نظر ایجاد خسارت به دانه های ذخیره شده در انبارها از اهمیت اقتصادی فراوانی برخوردار می باشد.

Previous
Next

چگونه می توان آفات انباری بادام زمینی را کنترل کرد؟

کنترل شیمیایی آفات انباری

ضدعفونی انبار قبل و بعد از انبار کردن بادام زمینی با استفاده از فسفید آلومینیوم Blanket 56% به میزان 3 الی 5 گرم بر متر مکعب فضای بسته

کنترل آفات انباری با استفاده از حشره کش میکروبی

کنترل آفات انباری با استفاده از حشره کش میکروبی اسپینوزاد (نام تجارتی تریسرSC 24% ،Tracer®) با غلظت 0/1-0/3 میلی لیتر در یک لیتر آب یا در محیط باز به میزان یک گرم ماده مؤثره در مترمربع ( 10-15 روز قبل از آوردن محصول به انبار) موثر است. برای اینکه حشره کش به طور یکنواخت روی پیله یا دانه های بادام زمینی پخش شود می توان از روغن سیتووت که دارای امولیسیفایر، پخش کننده و مرطوب کننده است استفاده نمود.

کنترل میکروبی آفات با استفاده از باکتری B.t.

باکتری B.t.، یک باکتری گرم مثبت، اسپورزا و خاکزی می باشد که در اکثر شرایط آب و هوایی و در سراسر جهان یافت می شود. این باکتری پروتئین هایی متشکل از گروه های مختلف سموم Cyt, Cry, Vip را تولید می کند که تاثیر قابل توجهی در کنترل آفاتی نظیر لارو، حشره کامل، سخت بالپوشان، بالپولکداران، دوبالان و حتی نماتدها دارد. برای این منظور مقداری پودر B.t. (مخلوط با شن ریز به نسبت 1:25) را با پیله های بذری مخلوط نمایید. این کار در کنترل خسارت آفات انباری موثر می باشد.

کنترل آفات انباری با استفاده از ترکیبات گیاهی

مخلوط کردن برگ های خشک شده گیاه شاه پسند، پودر دانه چریش یا پودر فلفل سیاه به کیسه های حاوی بادام زمینی، استفاده از خاکستر شلتوک برنج، استفاده از روغن اسانس دارچین یا میخک صد پر حاوی آلدهاید سینامیک و ماده فنیل پروپانوئیدی به نام ائوژنول و همچنین استفاده از گردهای خنثی می توان در کاهش خسارت آفات انباری موثر واقع شود.

سوالات متداول
 • مهم ترین آفات انباری بادام زمینی کدام است؟

  • سوسک دانه خوار بادام زمینی

 • چه عواملی باعث طغیان آفات در مزارع بادام زمینی می گردد؟

  • خشکی و رطوبت پایین
  • افزایش طول روز
  • افزایش دمای محیط
  • علف های هرز

 • بهترین زمان برای سمپاشی مزارع بادام زمینی چه هنگام است؟

  • زمان مناسب برای محلول پاشی مزراع بادام زمینی به منظور کنترل آفات بستگی به درجه حرارت محیط و شرایط آب و هوایی دارد. در صورتیکه درجه حرارت محیط 25 درجه سانتی گراد و بیشتر باشد محلول پاشی باید در هنگام عصر انجام گیرد. اگر دامنه دمایی بین 15 تا 20 درجه سانتی گراد باشد توصیه می گردد محلول پاشی در هنگام صبح انجام گیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.