عملیات تنک درختان هلو

تنک چیست؟

به حذف گل ها و میوه های اضافی درخت، تنک می گویند. با انتخاب انواع مناسب و انجام عملیّات تنک، محصول بازار پسند با حداقل هزینه تولید خواهد شد. هدف از تنک، حذف 50 تا 70 در صد میوه، قبل از رسیدن به مرحله برداشت می باشد. عمل تنک، سبب افزونی اندازه و کیفیت میوه، بالا رفتن سرعت رسیدن میوه و  جلوگیری از شکستن شاخه ها در اثر سنگینی میوه های اضافی می شود. عمل تنک دستی و شیمیایی مخارج زیادی دارد، و در فصل رشد درختان، نیروی کار ماهر نمی توان پیدا کرد.

عملیات تنک قبل از گل دهی درختان هلو

قبل از گل دهی، شرایط محیطی(سرما )و عملیّات زراعی( تنظیم کننده های رشد، مواد شیمیایی و روغن های گیاهی)، به اندازه ی میوه و عملکرد آنها تأثیر دارد. در بعضی از سال ها، دمای پایین، سرمازدگی تعدادی از جوانه های گل، سبب بزرگتر شدن میوه های باقیمانده می شود. ولی سرمازدگی ، بیشتر سبب تولید محصول مضر و کوتاه شدن عمر درختان هلو می شود.

تنک کننده اسید ژیبرلیک درخت هلو

تنظیم کننده های رشد مثل اسید ژیبرلیک و مشتقّات آن، به عنوان تنک کننده جوانه های گل استفاده می شوند. که بکار بردن آن در اواخر تابستان و پاییز، جوانه های گل را حذف می کند. و در اوایل و اوسط تابستان، از گلدهی در گره های پایینی شاخه جلوگیری می کند. بخاطر بعضی از تأثیرات منفی اسید ژیبرلیک بر درختان هلو، استفاده از آن کم شده است.

تنک کننده اتفون(اترل)و سیانامید هیدروژن(دورمکس) درخت هلو

این تنک کننده در فصل زمستان بکار می رود. اتفون پس از جذب توسط جوانه ها، تبدیل به اتیلن شده و سبب ریزش آنها می گردد.  اگر در غیر زمستان، گرمای ناگهانی رخ دهد، اتفون می تواند سبب مرگ کامل جوانه های گل شود. به همین دلیل بهتر است از این ماده خطرناک استفاده نشود. سیانامید هیدروژن، هم در فصل زمستان می تواند جوانه ها ی گل را به شکل مفیدی کاهش دهد. دقت در زمان و میزان استفاده از این مادّه خیلی مهم می باشد.

تنک کننده روغن سویا درخت هلو

این تنک کننده ها ارگانیکی می باشند که پاشیدن تراکم 6 تا 7 درصد آن در فصل توقّف رشد، بین 15 تا 40 درصد جوانه های گل را کم می کند. با توجه به حسّاس بودن روغن به ارقام و درجه ی دمای زمستانه، بازدهی مختلفی دارد.

تنک کننده هرس درخت هلو

با هرس کردن شاخه هایی که جوانه های گل را حمل می کنند، می توان تعداد جوانه های گل را کم کرد. هرس، یکی از شیوه های تنک هست، که بسیار کم هزینه بوده و در اندازه وکیفیت میوه اثر بخش بوده، و باروری میوه و مخارج تنک دستی را کم می کند. سربرداری 50 درصد کل شاخه های بارور و باقی ماندن تنها یک پنجم کل شاخه ها با میوه ها ی مرغوب، طوری که 5 میوه روی هر شاخه بماند، باعث افزونی اندازه میوه شده و لزوم به تنک دستی میوه را کاهش می دهد.

عمل تنگ درخت هلو در زمان گلدهی

در این روش با حذف نصف گل ها در زمان گل دهی(زمان صورتی رنگ گلها تا زمان شکوفه دهی)، کیفیت باروری بالا می رود . جوانه های گل را می توان با انگشت، پاشیدن آب با فشار بالا، کشیدن برس سفت در شاخه ها،حذف کرد. روش پاشیدن آب در باغ های بزرگ تجاری به علت لازم بودن آب فراوان و تنک دستی، و نیروی انسانی بیشتر و مخارج بالا، سودآور نمی باشد.

تنک درخت هلو با پاشیدن مواد شیمیایی

پاشیدن مواد شیمیایی مانند مواد قلیایی، علف کش ها، و مواد پوشش دهنده در زمان گلدهی، باعث جلوگیری از باروری گل ها می شود. این مواد قیمت بالایی دارند، با این حال بیشتر باغداران، به علت نتیجه مطمئن این مواد، آن را بکار می برند. ویلتین(Wilthin)، یک سولفاکارباماید از گروه مواد قلیایی، به عنوان یک تنک کننده شیمیایی می باشد. از محلول آبکی این ماده، با توجه به اندازه و فاصله درختان، به میزان 7.5 تا 1.5 لیتر در هکتار، هنگامی که 90 درصد گل ها باز شده و تنها 10 درصد گلها فعلاً صورتی هستند، استفاده می کنند. تیو سولفات آلومنیوم(ATS)، یک کود مایع است که با حذف بخشهایی از گل، از باوری گل ها جلوگیری می کند. در باغ های تجاری هلو از این ماده به عنوان تنک کننده مرغوب، روز به روز بیشتر استفاده می کنند، زیرا مخارج آن کم بوده و تأثیرات مثبت فراوانی دارد. در نتیجه تأثیر پذیری هر تنک کننده پاشیدنی، به مقدار آب مصرفی، درجه دما، رطوبت، دوره گل یا میوه و فرم تربیت درخت بستگی دارد.

تنک کننده های مکانیکی گل درخت هلو

در سال های اخیر، تنک کننده های مکانیکی قابل اتصال به تراکتور ساخته شد که باعث کمتر شدن هزینه های کارگری تنک، و بزرگتر شدن اندازه میوه، و موفقیت های زیادی شد. داروین(Darwin)، یک تنک کننده ریسمانی می باشد که به وسیله یک باغدار آلمانی، برای تنک کردن گل های سیب در باغ های ارگانیک ساخته و بکاربرده شد. این دستگاه از 6 صفحه عمودی و 6 صفحه در اطراف(جمعاً 36 صفحه)، که هر صفحه 18 ریسمان پلاستیکی با قطر زیاد(9 ریسمان در بین صفحه،جمعاً 648 ریسمان) به وجود آمده است. و با سرعت 180rpm درون تاج درخت می چرخد، و گل ها را تنک می کند. کارایی و سوددهی این دستگاه به سیستم تربیت و هرس درختان هلو بستگی دارد. سیستم گلدانی باز و Y داربستی، به علت حرکت راحت ریسمان ها درون تاج، بهترین سیستم تربیت و هرس می باشد. 

تنک درخت هلو در زمان میوه دهی

تنک دستی روشی رایج برای تعیین و تنظیم میوه ی درختان هلو هست که با حذف میوه های اضافه درختان به وسیله باغداران انجام می گیرد. فاصله انواع میوه های درشت، متوسط، ریز، به ترتیب باید 12، 15، 20 سانتی متر باشند. البته بعضی از باغداران به جای در نظر داشتن فاصله، تعداد میوه در هر شاخه را در نظر می گیرند.

نکته مهم: اگر انواع میوه ریز، به شدّت هم تنک شود، باز هم نمی توانند میوه های با قطر بیشتر از 7 سانتی متر تولید کنند. به علت اینکه زودرس و کوچک بودن میوه با تعداد سلول و چرخه رشد کوتاه ارتباط دارد. پس بایستی عملیّات تنک انواع میوه ریز، زودتر و شدیدتر از انواع دیررس صورت گیرد. عمل تنک، بسته به زمان انجام آن به اندازه میوه اثر دارد. توصیه مهم: درختان هلو، به خصوص انواع زودرس، بهتر هست در زمان گل دهی تنک شوند، زیرا در زمان  های دیگر، دسترسی به کارگرانی که قادر باشند عمل تنک را به خوبی انجام دهند مشکل بوده و مخارج زیادی برای باغدار خواهد داشت. بعضی اوقات به جای تنک دستی، از شلنگ پلاستیکی، چوب یا چنگگ، استفاده می کنند. که مخارج کمتری دارند، امّا نمی تواند میوه های کوچک و آفت زده را حذف کند.

تنک کننده شیکرهای مکانیکی تکان دهنده شاخه درخت هلو

این تنک کننده ها در اصل برای محصول برداری میوه ی مرکبات ساخته شده اند، که شامل دو سیلندر با میخ های دوبرابر پلاستیکی می باشند. و در هر سیلندر 6  حلقه مارپیچی با فاصله یک فوت از هم قرار دارند. میخ ها با سرعت 220rpm دور همدیگر پیچ خورده  و آزادانه داخل تاج درخت می گردند. برای بکارگرفتن این تنک کننده، بایستی فرم مناسبی که با این ماشین آلات سازگار باشد را انتخاب نمود. برای متصل کردن گیره شیکر به تنه، حداقل 60 سانتی متر فاصله میان اولین بازوی درخت و سطح زمین و حداکثر 4 بازو روی درختان در نظر گرفت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *