خاک حاوی آهن از چه اهمیتی برخوردار است؟

دانشمندان سالهاست که بر لزوم مصرف کود آهن در داخل گیاه برای ساخت کلروفیل بدون اینکه جزئی از ترکیب آن باشد واقف هستند. ذرات عنصر آهن در داخل کلروپلاست گیاهان وجود دارد و علاوه بر اینکه در ساختن کلروفیل شرکت داشته به احتمال قوی مثل سایر عناصر کم مصرف در ترکیب آنزیم ها نیز دخیل هستند. علائم کمبود آهن بصورت زرد شدن پهنک برگ و سبز باقی ماندن رگبرگ ها در گیاهان نمایان می‌شود که می‌توان برای رفع کمبود، کود آهن های کلات شده را به گیاهان داد.

عملکرد کود آهن در گیاهان (Fe)

کود دارای مواد و عناصر گوناگونی است. از طرفی مواد غذایی مورد نیاز گیاه را در اختیارش قرار داده و باعث رشد بهتر گیاه میشود. آهن از جمله عناصر مورد نیاز گیاهان میباشد که گیاهان کمبود آن را از طریق مصرف کود آهن تامین می کنند. بر این اساس انواع مختلف کود آهن به وسیله محققان عرصۀ کشاورزی جهت بهبود و تامین این منظور تهیه شده است. بمنظور افزایش کیفیت رشد و سلامت گیاه از کود حاوی آهن استفاده می کنیم بخصوص در مناطقی که با کمبود آهن مواجه هستند از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب نوع مناسب و همچنین زمان و نحوۀ استفاده ار آن جز مسائلی است که باید کشاورزان و باغداران اطلاع داشته باشند. تا بتوانند مناسبترین بهره وری را از مصرف کود آهن در مزارع و باغات خود بعمل آورند. باید بدانید نیاز هرگونه به کود متفاوت است با توجه به نوع بوته وضعیت و همچنین شرایط رشد نوع منطقه ای که این گیاه رشد می کند قابل تغییر است.

تصور غلط بعضی از افراد در مصرف بیش از اندازۀ کود آهن در جهت بهبود اشتباه است. استفاده از هر نوع کودی جهت تغذیه کود و گیاه اگر بیش از اندازه گیاه باشد سبب سمیت یا مرگ گیاه می شود. مصرف عناصر غذای گیاه از خاک مقدار محدودی است که اگر مقدار آن بیش از اندازه باشد، دیگر گیاه برای اجرای عمل تغذیه و آبگیری از خاک دچار مشکل می شود و شادابی و طراوت خود را از دست می دهد. البته کود آهن جز کودهایی است که مصرف زیاد آن خراب زیادی به بار نمی آورد ولی باید بر اساس الگوی مصرف آن به گیاه تزریق شود.

آهن از عناصر غذایی کم مصرف مورد نیاز گیاهان محسوب میشود که به میزان لازم برای رویش گیاهان باغی و زراعی ضروری است. گرچه عنصر آهن در ساختار کلروفیل یافت نمیشود اما در فرایند سنتز آن شرکت دارد. بنابراین یکی از کلیدی ترین عناصر در ساخت سبزینه ی گیاهی بشمار میرود. وجود عنصر آهن باعث تنفس سلولی، تشکیل کلروفیل، ساخت پروتئین و کاهش درصد نیترات در سلول گیاهی درختان میوه میشود. مادۀ غذایی آهن بصورت 2 ظرفیتی و اغلب همچون روی بصورت کلات نیز توسط گیاهان جذب میشوند. با توجه به اهمیت عنصر آهن در انجام سنتز اگر خاک با کمبود آهن مواجه شود از کود آهن استفاده می کنیم. کود آهن مناسبترین کود برای درختان میوه است. علاوه بر افزایش رویش درختان میوه باعث افزایش سایز میوه ها نیز میشود. چند مورد دیگر از فواید کود آهن را در ذیل ذکر می کنیم.

استفاده از کود آهن به این دلیل اهمیت دارد که برای رفع زردی برگ درختان، افزایش سرعت رشد درختان، افزایش فرایند فتوسنتز، افزایش مواد آلی خاک، بزرگی و رشد میوه ها علاوه بر اینها کود محتوی آهن خاصیت ضد قارچ، ضد آفات، سفیدک و شپشک نیز کاربرد دارد.

نوع محصول
میزان مصرف به صورت محلول پاشی
محصولات زراعی
1/5_1 لیتر در هزار هکتار
محصولات باغی
2_1 لیتر در هزار هکتار

کمبود آهن در درختان میوه

ابتدا میان رگبرگها زرد میشوند. ایجاد تاول در حاشیه ی برگ، نکروزه شدن محل تاول و در نهایت به مرگ برگ می انجامد. گیاهان فتوسنتز را به خوبی انجام نمی دهند. کمبود قند و شیره پرورده به سرعت علائم ضعف را نشان میدهد. در موارد شدید ریزش برگ و میوه نیز مشاهده میشود.

3 نشانۀ مهم کمبود آهن درون گیاهان

1) شروع کمبود آهن از برگهای جوانتر گیاه
2) ایجاد لکه های مایل به زرد بین رگبرگهای برگهای جوان
3) در مراحل بعدی، زردی در تمام برگ به سرعت پیش روی میکند.
یکی از عوامل کمبود آهن در خاکهای زراعی ایران، استفاده بیش از اندازه از کودهای فسفره است.

بهترین زمان استفاده از کود آهن

 بهترین موقع برای استفاده از کود آهن زمانی است که گیاهان در حال رشد و نمو هستند یعنی در هنگام  فصل بهار و تابستان، همچنین در فصل زمستان و پاییز نیاز کمتری به استفاده از کود در گیاه مشاهده می شود زیرا گیاه در حالت خواب به سر میبرد. البته با توجه به زمان کاشت و همین طور منطقه ای که گیاه در آن رشد می‌کند می‌توان از دزهای متفاوت آهن درزمانهای گوناگون برای تیمار گیاه استفاده کرد. با تغییر فصل، فرمول استفاده از کود آهن نیز بایستی تغییر کند.

*توجه: مواد حاوی فسفر و کلسیم اعم از کود و سم، اثر تضعیف کنندگی شدیدی بر کودهای آهن دار دارند.

 

محصولات مرتبط با مقاله
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *